گیاهان و دیابت

گیاهان و دیابت

بسیاری از گیاهان در بسیاری از فرهنگ ها برای درمان ، جلوگیری یا کنترل دیابت استفاده می شوند .گرچه فواید و اثرات برخی گیاهان گزارش شده است ولی اطلاعات کنونی برای توصیه هر گونه گیاه برای درمان دیابت ناکافی است و در برخی موارد می توان عوارض جانبی داشته باشد .بنابراین نباید بجای درمان های پزشکی استفاده شود و استفاده از هر نوع گیاه در کنار درمان پزشکی باید با مشورت پزشک یا متخصص تغذیه باشد.

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

دارچین

مطالعات نشان می دهد که دارچین متابولیسم گلوکز را افزایش می دهد و همچنین باعث افزایش حساسیت به انسولین می شود.این گیاه می تواند سطح قند خون ناشتا (FBS) را کاهش دهد.بیماران دیابتی با اضافه کردن کمی دارچین ( حدود نصف قاشق چایخوری ) به غذایشان می توانند به خود کمک کنند.

گیاهان و دیابت

گیاهان و دیابت

شنبلیله

یکی از ایمن ترین و موثر ترین گیاهان در درمان دیابت است .عصاره شنبلیله همانند انسولین به طور قابل توجهی قند خون را کاهش می دهد ، همین طور باعث کاهش کلسترول و تری گلیسرید می شود و سطح HDL را افزایش می دهد .افرادی که از داروهای ضد انعقاد خون (مانند وارفارین ) استفاده می کنند بهتر است از این گیاه استفاده نکنند .مصرف ۱۰-۱۰۰ گرم از آن در روز با توجه به سطح قند خون توصیه می شود.

پیاز

مواد موثره آن باعث تحریک ترشح انسولین از پانکراس می شوند .مقدار معمول مصرف ۴۰۰ میلی گرم در روز می باشد.

هندوانه ابوجهل

هندوانه ابوجهل دارای مواد موثری است که باعث کاهش قند خون می شود البته مصرف این گیاه باید با احتیاط و تحت نظر پزشک انجام شود ، زیرا مصرف زیاد آن بسیار خطرناک است و علائمی چون درد معده ، مدفوع آبکی و خونی ، استفراغ و نبض ضعیف گزارش شده است .هندوانه ابوجهل در مقدار معین و تجویز شده ای می تواند به ترشح انسولین کمک کند و باعث کاهش FBS و HBA1C می شود.

سیر

دارای خواص کاهندگی قند خون و چربی خون می باشد.سیر با تولید ترکیبات نیتروژنی فعال سطح قند خون را کاهش می دهد و با اثر روی گیرنده ها باعث افزایش فعالیت انسولین می شود مصرف ۴ گرم سیر تازه روزانه توصیه می شود.

مریم گلی

در مطالعات انجام شده نشان داده شده است که قند ۲ ساعته (۲hpp )و کلسترول را کاهش می دهد .البته باید درمصرف زیاد آن ( بیش از ۱۵ گرم در هر بار ) محتاط بود چون باعث هیپوگلیسمی می شود.

خار مریم

یکی از گیاهانی است که در درمان اختلالات کبدی استفاده می شود این گیاه نوعی آنتی اکسیدان قوی است که از تخریب سلول های سازنده انسولین جلوگیری می کند ، حساسیت به انسولین سلولی را افزایش می دهد و باعث کاهش هموگلوبین گلیکوزیله و قندخون ناشتا می شود.همچنین سطح سرمی کلسترول و LDL را کاهش می دهد.

چای سبز

کاتچین موجود در چای سبز اثر محافظتی روی سلول های بتا پانکراس دارد ، همین طور چای سبز اثر مهاری روی انتقال گلوکز روده ای و کاهش جذب گلوکز را دارد.در نتیجه می تواند قند خون را در بیماران دیابتی کاهش دهد .مطالعات نشان داده شده که مصرف ۱٫۵ گرم پودر خشک چای سبز می تواند متابولیسم قند خون را در بیماران دیابتی بهبود بخشد.

پسیلیوم

یک داروی ملین گیاهی و فیبر محلول است که از طریق جذب آب باعث حجیم شدن محتویات روده شده و با افزایش حرکات دودی شکل باعث تخلیه مدفوع می شود.مصرف پودر پسیلیوم به مقدار ۱۰ گرم درروز و به مدت ۸ هفته FBS  و HbA1C را مختصرا کاهش می دهد .همین طور در کاهش سطح چربی خون و کاهش خطر بیماری قلبی موثر می باشد.

گزنه

گزنه با افزایش ترشح انسولین و مهار فعالیت آلفا آمیلاز ( آنزیم تجزیه کننده کربوهیدرات ) باعث کاهش FBS  و HbA1Cمی شود .می توان از دم کرده آن استفاده کرد.

مقاله های مرتبط سایت انجمن دیابت عبارتست از :

درمان دیابت

ورزش و دیابت

تغذیه در بیماری دیابت

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۲

انسولین

داروهای دیابت

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

با تشکر انجمن دیابت شرق تهران

پاسخ

شانزده − 15 =