چه موقع باید تست قند خون انجام داد ؟

چه موقع باید تست قند خون انجام داد ؟

این که چه هنگام باید قند خون خود را آزمایش کنید به دستورات پزشکتان بستگی دارد .اگر داروی پایین آورنده ی قند خون نمی خورید شاید به اندازه ی کسانی که دارو می خورند لازم نباشد .قند خون خود را تست کنید .دست کم دو روز در هفته صبح ناشتا و دو ساعت پس از هر غذا باید قند خون خود را آزمایش کنید .اگر داروی دیابت می خورید ، یا بویژه اگر روزی چند بار انسولین تزریق می کنید یا پمپ انسولین به کار می برید تست ها باید بیشتر باشد و معمولاً لازم است پیش از هر غذا و قبل می برید و قبل از خواب قند خون خود را تست کنید .برای تست کردن نکات زیرا را رعایت کنید.

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

·        هر گاه احساس می کنید حالتان خوب نیست قند خون خود را تست کنید .ممکن است عرق سرد ، سردرد، احساس گرسنگی ، خستگی معمولی ، ضعف یا لرز ، یا ناتوانی در تمرکز ، به علت پایین افتادن قند خون باشد.اما این نشانه ها همچنین می تواند مربوط به حالات اضطرابی و گرسنگی طبیعی باشد ، لذا آزمایش میزان قند خون مهم است .

·        پیش از غذا و پس از غذایی که مشکوک هستید قند خونتان را بالا یا پایین می برد، قند خون خود را تست کنید .سپس دفعه ی بعدی که همان غذا را می خورید می توانید انسولین مورد نیاز و مقدار غذا را با وضع خود تطبیق دهید.

·        اگر انسولین به کار می برید ، قند خون خود را در هفته ای یک بار شب هنگام – بین ۲ و ۴ بعد از نصف شب تست کنید.این تست به ویژه برای کسانی که میزان قند خون خود را باید سخت کنترل کنند اهمیت دارد.

چه موقع باید تست قند خون را انجام داد

چه موقع باید تست قند خون را انجام داد

·        وقتی ناخوش هستید مرتب قند خود را تست کنید اگر حال تهوع دارید یا خیلی مریض احوال هستید دست کم هر دو ساعت به دو ساعت قند خود را تست کنید و یک تست کتون ادرار هم حداقل هر ۲۴ ساعت انجام دهید.

·        برای این که خطری شما را تهدید نکند قبل از رانندگی قند خود را تست کنید و اگر با اتومبیل خود به گردش می روید هر دو ساعت به دو ساعت قند خود را تست کنید .

·        اگر درباره ی نوع و نحوه ی غذایی که می خورید مطمئن نیستید قند خود را تست کنید .اگر باید بیرون از خانه یا در مهمانی شام بخورید و شام دیر خورده می شود ، تست می تواند به شما کمک کند اگر لازم باشد تا زمان فرا رسیدن شام مقداری خوراکی مختصر بخورید.

·        در زمان هایی که انسولین در بدن شما در اوج تاثیر انسولین ریگولار دو تا سه ساعت پس از تزریق است .بنابراین اگر ۷ صبح انسولین ریگولار تزریق می کنید باید خون خود را حدود ۹٫۵ یا ۱۰ صبح تست کنید .

·        پیش از ورزش و پس از آن قند خون خود را تست کنید .پس از ورزش سنگین ، قند خون می تواند تا ۲۴ ساعت پایین بماند حتی پس از یک بار تزریق انسولین مبتلایان به دیابت نوع ۲ می توانند یک ساعت پس از ورزش قند خون خود را تست کنند تا به اثرات ورزش در پایین آمدن قند خون خود پی ببرند و خود را با ورزش مناسب و موثر تطبیق دهند.

مقاله های مرتبط سایت انجمن دیابت عبارتست از :

درمان دیابت

ورزش و دیابت

تغذیه در بیماری دیابت

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۲

انسولین

داروهای دیابت

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

با تشکر انجمن دیابت شرق تهران

پاسخ

6 + 18 =