پیشگیری از دیابت

پیشگیری از دیابت

اگر شما مبتلا به دیابت پارادیابت هستید همانطور که احتمالا پزشکتان برای شما توضیح داده است می دانید که ترک یک سری عادات بد و ایجاد عادات سالم می تواند در کنترل عوارض دیابت بسیار موثر باشد. داشتن یک برنامه غذایی سالم ترک سیگار و ورزش  کردن اصول این تغیر عادات است.

 تغذیه و دیابت

مهم ترین مواد غذایی که با آن سروکار داریم کربوهیدرات ها و نشاسته ها می باشند. کربوهیدرات ها را می توان به دو قسمت تقسیم بندی کرد. کربوهیدرات هایی که قند ساده دارند و کربوهدرات هایی که دارای کربوهیدرات های پیچیده هستند. قند پیچیده هیچ مشکلی در بدن فرد دیابتی ایجاد نمی کند اما از آنجایی که تمایل افراد به مصرف قندهای ساده بیشتر می باشد، می تواند برای بدن بسیار مشکل ساز باشد بنابراین میزان قند خون را به سرعت بالا می برند.

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

نوع مواد غذای مصرفی در دیابتی ها

برنامه غذایی هر فرد بستگی به جنس، وزن، فعالیت بدنی و مشکلات جسمی آن فرد دارد اما به صورت کلی نکاتی بیان می شود که به درمان مناسب و سالم افراد کمک می شود. حجم قندی که با مصرف هر نوع ماده غذایی وارد بدن ما می شود در واقع شاخص قند ماده غذایی می باشد و در هر مواد غذایی نیز این شاخص متفاوت است. به طور مثال در برخی میوه ها مانند موز بسیار رسیده یا خرما شاخص قند زیادی وجود دارد و ممکن است به باقالی پخته توجه کمتری شود در صورتی که شاخص قند بالایی دارد و برای فرد دیابتی می تواند مشکل ساز باشد. به طور کلی آنچه که از آرد سفید تهیه می شود مانند نون های لواش سفید یا نان های فرآوری شده مانند نان باگت شاخص قند بالایی دارد و می تواند بلافاصله قندخون را افزایش بدهد. باید سعی شود تمام مواد غذایی حاوی آرد سفید مانند ماکارونی، خمیر پیتزا و خمیر پیراشکی از وعده های غذایی تقریبا حذف شود.

غذای مناسب برای دیابتی ها

  • در هر وعده غذایی باید یک چهارم بشقاب را پروتئین، یک چهارم را کربوهیدرات و نیمی از آن را سبزیجات تشکیل دهد. در هر وعده غذایی می توان ۳۰ گرم حبوبات که شامل ماش، عدس، نخود و لوبیا را به صورت خام وزن کرده و در آن وعده غذایی به صورت پخته مصرف شود و ۳۰ گرم غلات که شامل برنج، ذرت گندم و جو می باشد را استفاده کرد.
  • در طول یک روز وعده های غلات و حبوبات می توانند با یکدیگر جابجا شوند. به عنوان مثال می توان برای صبحانه ۶۰ گرم جوی دوسر و برای ناهار ۳۰ گرم برنج را با ۳۰ گرم عدس به صورت عدس پلو و برای شام ۶۰ گرم لوبیا چیتی را به صورت خوراک لوبیا استفاده کرد. در هر وعده غذایی پروتئین باید گنجانده شود. ۵۰ گرم مرغ یا گوشت یا ۱۰۰ گرم ماهی یا یک تخم مرغ می تواند برای یک وعده غذایی کافی باشد.
  • سبزیجات شامل گوجه، خیار، کلم و کلم بروکلی به علاوه می توان ۳ تا ۵ واحد از میوه ها استفاده کرد. منظور از یک واحد میوه شامل ۵ گیلاس، ۱۰ عدد آلبالو، یک عدد پرتقال یا سیب یا لیموشیرین باشد. بهتر است از هندوانه و خربزه طالبی و آناناس و موز که قند بالایی دارند در هر وعده استفاده نشود.
  • فراموش نشود که لبنیات هم جزء مهمی از تغذیه را تشکیل می دهد. باید در طول روز می توان از ماست، پنیر و شیر هم استفاده کرد.
  • باید سعی شود یک سری مواد غذایی نه تنها از رژیم غذایی به طور کل از زندگی افراد دیابتی حذف شود مانند نوشابه، ماالعشیر، کیک و حلوا و هر موادی که طعم شیرین داشته باشد.
  • اگر تصور می کنید که مصرف کشمش، مویز، توت خشک یا عسل مشکلی ندارد و فرد هرچقدر که بخواهد می تواند مصرف کند اشتباه می باشد. در اصل مصرف این مواد غذایی باید محدود شود. حداکثر با سه لیوان چای در طول روز می توان از نصفه خرما یا دو سه عدد کشمش یا مویز استفاده شود و به هیچ عنوان توصیه نمی شود از شیرین کننده های مصنوعی استفاده شود به دلیل اینکه این شیرین کننده ها نه تنها برای فرد لذت مصرف قند را ایجاد نمی کند و اجازه نمی دهند تا فرد ذائقه خود را تغیر دهد و دست از خوردن مواد غذایی شیرین بکشد بلکه باعث بروز عوارض زیادی هم می توانند شوند.
پیشگیری از دیابت

پیشگیری از دیابت

تعداد وعده های غذایی

تعداد وعده هحتما باید بین ۶ تا ۸ وعده باشد. اگر صرفا فرد دیابتیک به سه وعده اکتفا کند و حجم زیادی از کالری و مواد غذایی را وارد بدن خود کند طبیعا دچار مشکل می شود  پس بنابراین توصیه می شود تعداد وعده ها افزایش پیدا کند و از حجم غذا کاسته شود.

نقش ورزش در پیشگیری از دیابت

با توجه به اهمیت نقش ورزش در پیشگیری از دیابت، افرادی که مشکل قلبی نداشته باشند حداقل هفته ای سه نوبت و هر نوبت بین ۴۵ تا ۵۰ دقیقه باید فعالیت ورزشی انجام دهند تا ضربان قلبش افزایش پیدا کنند و بهتر است بین هر دو نوبت ورزش بیشتر از دو روز فاصله نیفتد و اگر فردی سابقه مشکل قلبی و سن بالای ۶۵ سال داشته باشد حتما باید با پزشک متخصص مشورت کند که چه نوع ورزشی مناسب است و چه مدت می توان آن را انجام داد.

به سلامتی خود اهمیت دهید و نوع رژیم غذایی خود را با یک پزشک یا یک مشاور تغذیه تعیین کنید.

پاسخ

5 × 3 =