پرسش و پاسخ عوارض دیابت بر پاها

پرسش و پاسخ عوارض دیابت بر پاها

سوال :عارضه ی شایع پا که منجر به پای دیابتی میشود چیست ؟

پاسخ : در پاهای افراد مبتلا به بیماری دیابت هر گونه مشکلات شایع در ناحیه ی پا از قبیل میخچه ، تاول ، قوز شست پا ، زگیل ، بریدگی ، ضربه و حتی خراشیدگی می توانند منجر به درد و عفونت خطرناک شوند یاهمان طور که می دانید حتی به قطع عضو منجر  شود.بنابراین در صورتی که هر کدام از مشکلات و عوارضی که در زیر به آن ها اشاره می کنیم در ناحیه ی پا به وجود آمدند کاملاً آن را جدی بگیرید و برای درمان و مراقبت از آن اقدام نمایید و در صورت لزوم فوراً برای معالجه به پزشک مراجعه کنید.

عوارض پا

عوارض پا

سوال : تاثیر مصرف سیگار در افراد دیابتی چیست ؟

پاسخ : مصرف سیگار سبب می شود رگ های خونی که عصب ها را با اکسیژن و مواد مغذی تغذیه می کنند ، تنگ و سفت شوند. می دانیم که عصب آسیب دیده و جریان خون تضعیف شده می توانند برای پا مشکلات جدی به وجود آورند .باید گفت ترکیب سیگار و دیابت ترکیبی خطرناک است .مصرف سیگار بسیاری از مشکلات و عوارض  دیابت را تشدید می کند حال آن که ترک آن نتایج زیر را به دنبال داردکه عبارتست از :

  • خطر سکته یا حمله ی قلبی ، بیماری های عصبی ، بیماری های کلیوی و امکان قطع عضو کاهش می یابد.
  • سطح کلسترول و فشار خون بهبود می یابد.
  • گردش خون تقویت می شود.

سوال :بهترین مراقب پا در افراد مبتلا به بیماری دیابت چگونه باید باشد؟

پاسخ :استفاده از کفش ها و کف های طبی مخصوص برای پای دیابتی دارای اهمیت اند آن ها می توانند اطراف پا را نرم نگه داشته و از پای دردناک یا پاهایی که تغییر شکل یافته اند محافظت کنند.

سوال :علائم عفونت پا چیست؟

پاسخ : چرک ، قرمزی ، درد زیاد ، گرمی پوست بهتر است اگر متوجه هر کدام از این علائم شدید بی درنگ به انجمن دیابت مراجعه کنید .

مقاله های مرتبط سایت انجمن دیابت عبارتست از :

درمان دیابت

ورزش و دیابت

تغذیه در بیماری دیابت

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۲

انسولین

داروهای دیابت

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

با تشکر انجمن دیابت شرق تهران

پاسخ

یک × 4 =