نگهداری انسولین

نگهداری انسولین

انسولین نوعی پروتئین است و پروتئین به حرارت زیاد حساس است اگر انسولین یخ بزند یا داغ شود تجزیه خواهد شد و خاصیت خود را از دست خواهد داد .

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

برای این که انسولین سالم بماند و خاصیت خود را از دست ندهد نکات زیر را رعایت کنید:

 • انسولین در دمای معمولی اتاق دست کم تا یک ماه سالم خواهد ماند ، بنابراین می توانید آن را در جیب ، کیف پول یا کیف دستی خود بگذارید .فقط باید از حرارت ، نور ، آفتاب و یخ زدن محفوظ باشد.انسولین را در فریزر در قفسه داروهایی که در حمام قرار دارد در اتومبیل یا در جاهایی که در معرض گرما و سرما باشد قرار ندهید.
 • هنگام مسافرت در هوای گرم انسولین را در یخچال سفری قرار دهید.
 • انسولین اضافی را در جعبه خودش در قسمتی از یخچال که یخ نمی زند ، مثلاً درجای کره نگهداری کنید.
 • یادتان باشد وقتی انسولین را از یخچال در می آورید قبل از تزریق مدتی در حرارت اتاق بماند تا گرم شود.به این شکل تزریق آن آسانتر خواهد شد.در ضمن وقتی وارد بدن می شود چون حرارتش به حرارت بدن نزدیک تر است زود تر اثر خواهد کرد هر چند شرکت های انسولین سازی توصیه می کنند باید انسولین را در جای خنک نگهداری کرد اما اگر ۳۰ روز هم در دمای معمولی اتاق بماند فقط ۱٫۵ درصد از قدرت خود را از دست خواهد داد و این مقدار تاثیر چندانی در کم اثر شدن آن ندارد.
 • اگر انسولین کدر طولانی اثر مصرف می کنید ، شیشه انسولین را بین دو کف دست خود مالش دهید یا آهسته آنرا سر و ته کنید تا پیش از آن که انسولین را به داخل سرنگ بکشید خوب مخلوط شود.ظاهر کدر و ابری این نوع انسوین به این معنی است که انسولین به صورت سوسپانسیون است یا در حال تعلیق است .لذا وقتی در یخچال یا در اتاق نگهدارید ذرات معلق آن ته نشین می شود و باید پیش از تزریق تکان داد تا مخلوط شود.
 • اگر نیاز دارید سرنگ ها را از قبل پر کرده و آماده باشید ، آنها را در یخچال بگذارید و در عرض ۲۱ روز مصرف کنید یادتان باشد اگر انسولین ابری طولانی اثر را در سرنگ نگه می دارید سر سرنگ ها رو به بالا باشد تا ذراتی که ته نشین می شوند راه سوزن را نبندند.
  نگهداری انسولین

  نگهداری انسولین

 • اگر دیدید کناره های شیشه انسولین یخ زده یا انسولین در وسط شیشه کپه کپه جمع شده است آن را مصرف نکنید .
 • همچنین تاریخ مصرف روی شیشه و روی جعبه را نیز نگاه کنید و اگر تاریخ مصرف آن ها گذشته بود آن را مصرف نکنید.
 • اگر تغییری در کنترل قند خونتان رخ داد و دلیلی برای آن نیافتید شیشه انسولین دیگری باز کنید و به کار برید و امتحان کنید قند خونتان بهبود می یابد یا نه .
 • هنگامی که با هواپیما سفر می کنید انسولین را همراه خود داشته باشید، دستگاههای کنترل ساک مسافران انسولین را خراب نخواهد کرد.
 • از قلم انسولین استفاده کنید .قلم انسولین ۱۵۰ یا ۳۰۰ واحد انسولین در خود دارد.به آسانی مقدار مناسب انسولین را می توانید وارد بدن خود کنید و دشواری استفاده از سرنگ را نخواهید داشت.

مقاله های مرتبط سایت انجمن دیابت عبارتست از :

درمان دیابت

ورزش و دیابت

تغذیه در بیماری دیابت

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۲

انسولین

داروهای دیابت

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

با تشکر انجمن دیابت شرق تهران

پاسخ

4 × 4 =