مشکلات جنسی در زنان مبتلا به دیابت

مشکلات جنسی در زنان مبتلا به دیابت

همان طور که پیش از این نیز اشاره شد ناتوانی های جنسی در مردان مبتلا به دیابت به ندرت مورد توجه قرار می گیرند ولی این تنها شامل حال مردان نمی شود بلکه به مشکلات جنسی در زنان مبتلا به دیابت نیز توجه کافی نمی شود در حالی که این مساله یکی از مشکلات جدی در زنان مبتلا به دیابت است برای بسیاری از آنان دشوار است که درباره ی مشکلات جنسی خود با پزشک معالج یا همسر خود صحبت کنند و به دلیل احساس شرم ، خجالت یا ترس ترجیح می دهند در این باره صحبت و مشورت نکنند.

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

مشکلات جنسی شایع در زنان مبتلا به بیماری دیابت عبارتست از :

آسیب اعصاب خودکار

نوروپاتی یا آسیب عصبی از عوارض شایع دیابت است که می تواند موجب کنترل ضعیف مثانه و خشکی واژن شود.در نتیجه درد و ناراحتی ناشی از آن بر میل جنسی فرد تاثیر منفی می گذارد.

کنترل ضعیف مثانه : این وضعیت هنگامی رخ می دهد که اعصاب منتهی به مثانه آسیب می بینند و در نتیجه فرد قادر به تخلیه ی کامل مثانه نیست .زنان باید قبل از مقاربت جنسی و ۳۰ دقیقه پس از آن مثانه خود را خالی کنند.به توصیه انجمن دیابت آمریکا افرادی که از مشکلات مرتبط با دفع ادرار رنج می برند بهتر است از یک برنامه ی زمانی منظم تخلیه مثانه پیروی کنند طوری که درساعات مشخص مثانه خود را خالی کنند.

مشکلات جنسی در زنان مبتلا به دیابت

مشکلات جنسی در زنان مبتلا به دیابت

خشکی واژن: چنان چه آسیب عصبی ناشی از افزایش قندخون بر رشته های عصبی که باعث تحریک اندام تناسلی می شوند تاثیر بگذارند منجر به خشکی واژن در فرد می شود.در صورتی که ترشحات مرطوب کننده ی واژن تولید نشوند امکان تحریک میسر نمی شود و مقاربت را برای فرد دردناک می سازد.

کاهش میل جنسی

عدم علاقه به برقراری رابطه ی جنسی به عنوان خصوصیتی فردی ممکن است در طول زندگی برخی زنان و مردان دیده شود اما کاهش میل جنسی به صورت موقت ممکن است به دنبال عوامل زیر به وجود آید :

  • عوامل روانی از قبیل افسردگی و خستگی
  • مشکلات هورمونی
  • عوارض جانبی برخی داروها مانند داروهای آرامبخش ، ضد افسردگی ها و داروهای فشار خون بالا که اغلب افراد مبتلا به دیابت مصرف می کنند در این موارد پزشک معالج در صورت امکان می تواند نوع داروی مصرفی را تغییر دهد.
  • خواب ناکافی می تواند موجب کاهش میل جنسی در زنان شود.

مقاربت جنسی دردناک

احساس درد هنگام برقراری رابطه ی جنسی ممکن است سطحی یا شدید باشد .درد سطحی اغلب ناشی از عوامل زیر است :

  • بیماری های عفونی مانند برفک
  • واژینیسموس

اما بروز درد شدید به هنگام رابطه ی جنسی ممکن است به علل زیر باشد:

  • خشکی واژن یا فقدان تحریک جنسی
  • بیماری های التهابی لگن در زنان
  • آندومتریوز

کاهش یا فقدان واکنش جنسی

این وضعیت شامل ، ناتوانی در رسیدن به تحریک جنسی یا باقی ماندن در آن حالت ، کاهش یا فقدان حس در ناحیه تناسلی و ناتوانی مداوم یا موقتی در رسیدن به ارگاسم است .

مشکلات جنسی در زنان مبتلا به دیابت

مشکلات جنسی در زنان مبتلا به دیابت

کاهش واکنش جنسی را تا حدودی می توان با تغییر وضعیت هنگام برقراری رابطه ی جنسی و تغییر تحریک جنسی رفع نمود علاوه بر این انجام تمرین های کیگل نیز به تقویت عضله های لگن و نتیجه بهبود واکنش جنسی کمک می کند.

مقاله های مرتبط سایت انجمن دیابت عبارتست از :

درمان دیابت

ورزش و دیابت

تغذیه در بیماری دیابت

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۲

انسولین

داروهای دیابت

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

با تشکر انجمن دیابت شرق تهران

پاسخ

سه + 10 =