مراقبت از افراد دیابتی

مراقبت از افراد دیابتی

مراقبت از افراد دیابتی  بسیار مهم است به همین منظور در این مقاله به صورت مختصر توضیح خواهیم داد زیرا فرد دیابتی مسئولیت زیادی در قبال سلامتیش دارد .لذا نیاز است که به طور منظم با تیم مراقبتی ( پزشک – پرستار – کارشناس تغذیه ) خود ، برای چک کردن و درمان هر گونه عارضه ایجاد شده ملاقات داشته باشد .فاصله بین ملاقات ها بستگی به توصیه پزشک و وضعیت سلامت فرد دارد .

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان بیماری ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

حفظ وزن مناسب در دیابت

اگر فرد اضافه وزن دارد ، کاهش وزن یکی از بزرگترین گام ها در کنترل دیابت اوست . چون زمانی که فرد چربی های اضافیش را از دست دهد ، حساسیت بدن نسبت به انسولین افزایش می یابد واین امر کنترل قند خون را آسان تر می کند و همین طور ممکن است پزشک دوز دارویی مصرفی را کاهش دهد .بهتر است برای کاهش وزن مطمئن و اصولی از متخصص تغذیه تیم مراقبتی بخواهید برنامه غذایی کامل را برای شما تنظیم کند .زیرا مراقبت از افراد دیابتی اهمیت ویژه ای دارد.

مراقبت از افراد دیابتی

مراقبت از افراد دیابتی

تغذیه در بیماری دیابت برای مراقبت در افراد دیابتی

تغییر آسان نیست ، کلید موفقیت در این راه افزایش آگاهی است َ، در این جا ایده هایی برای ساماندهی عاداتی که باعث افزایش وزن شده اند و کمک به جایگزینی آنها با عادات سالم تر آورده شده است .

 • حرکت بیشتری داشته باشید : به دنبال فرصت هایی برای ایستادن به جای نشستن و همین طور راه رفتن به جای رانندگی کردن باشید ، سرگرمی های فعالتر مثل پیاده روی را بجای تماشای تلویزیون انتخاب کنید هم چنین به یاد داشته باشید ورزش و دیابت رابطه ی مستقیمی می توانند داشته باشند .
 • مراقبت خوردن ناخودآگاه باشید .زمان تماشا تلویزیون براحتی می توان پرخوری انجام داد پس زمان مصرف غذا تلویزیون را خاموش کنید و هر لقمه را با لذت بخورید.
 • مراقبت غذا خوردن احساسی باشید : مردم اغلب از غذا خوردن به عنوان پاسخی برای خستگی ، تنهایی و استرس استفاده می کنند، از غذا به عنوان منشا سرگرمی و راحت بودن استفاده نکنید.
 • مراقبت واحد های غذایی خود باشید : از کاسه و بشقاب کوچک تر استفاده کنید و به خاطر داشته باشید که اگر مقدار غذا بزرگتر از مشت شما باشد ممکن است از یک سهم بیشتر باشد زیرا تغذیه در بیماران دیابتی بسیار مهم است .
 • یادداشت کنید : یادداشت کردن هر آنچه در طول روز می خورید کمک می کند تمرکز بهتری روی کاهش وزن داشته باشید.

مراقبت از افراد دیابتی

مراقبت از افراد دیابتی

مراقبت از پا در مراقبت در افراد دیابتی

دیابت پاها در معرض مشکلات جدی ، ناشی از آسیب عصب یا گردش خون ضعیف ، قرار می دهد حتی سوزش پوست جزئی و به ظاهر بی خطر می تواند  باعث مشکلات جدی شود ، مراقبت روزانه از پا می تواند از ایجاد مشکلات جدی جلوگیری کند، از دستورالعمل مراقبت از پا که در زیر توضیح داده شده است استفاده کنید.

چگونگی مراقبت از پا در درمان دیابت عبارتست از :

 • هر روز پاهای خود را بشویید : از آب ولرم استفاده کنید و بعد از شست و شو پا خصوصاً بین انگشتتان را کامل خشک کنید.
 • از حرارت و گرما زیاد اجتناب کنید: هیچ وقت پا را نزدیک آتش یا بخاری با ظروف داغ که براحتی احتمال سوختن وجود دارد قرار ندهید.
 • پیشگیری از ایجاد پوست خشک و درمان آن : از وازلین استفاده کنید خصوصاً برای قسمت هایی که مستعد خشک شدن و ترک خوردگی می باشد مانند پا ، دست و آرنج .اما مراقب باشید که بین انگشتان پا استفاده نشود چون رطوبت می تواند زمینه ایجاد و گسترش عفونت باشد.
 • از وسایل نوک تیز استفاده نکنید.برای از بین بردن پینه ، زگیل یا میخچه از تیغ قیچی یا مواد شیمیایی استفاده نکنید.
 • ناخن های خود را کوتاه کنید: ناخن ها را مستقیم کوتاه کنید و از سمباده برای صاف کردن لبه آن استفاده کنید.
 • در انتخاب کفش دقت کنید : برای محافظت از پاهای خود کفش و دمپایی بپوشید وهرگز پا برهنه راه نروید حتی در خانه ، همیشه با کفش جوراب بپوشید و از جوراب های تنگ و دارای سوراخ استفاده نکنید، از کفش های پلاستیکی و جلو باز استفاده نکنید، هنگام خرید کفش دقت کنید به اندازه ای که جا داشته باشد و بتوانید انگشتان پای خود را تکان دهید .

مراقبت از لثه و دندان در دیابت

مراقبت از لثه و دندان در دیابت

مراقبت از لثه و دندان در دیابت

بیماری های دهان و دندان در افراد دیابتی شایع است و مراقبت در افراد دیابتی در این خصوص بسیار ضروری است .چون زمانی که قند خون بالاست ، بزاق دهان را محیطی مناسب باکتری های بیماری زا می کند .مراقبت از دندان می تواند به درمان دیابت کمک بسیاری کند  عبارتست از :

 • مسواک زدن دندان ها با خمیر دندان و مسواک نرم بعد از غذا
 • مسواک را به طور کامل بعد از هر بار مسواک زدن بشویید و حداقل هر سه ماه یکبار آن را تعویض کنید.

ترک سیگار در مراقبت در افراد دیابتی

اگر شما یک فرد سیگاری مبتلا به دیابت هستید به سه دلیل باید فوراً سیگار را ترک نمایید .

 • سیگار کشیدن می تواند مقاومت به انسولین را افزایش دهد .
 • سیگار کشیدن سرعت آسیب به اعصاب و عروق خونی را ، که اغلب برای دیابتی ها اتفاق می افتد ، افزایش می دهد .
 • سیگار کشیدن فرد را درمعرض خطر بالا سایر عوارض دیابت قرار می دهد ، شامل بیماری قلبی ، کلیه و چشم است .

مدیریت استرس و احساسات منفی

استرس احساسی است که زمانی که فرد به وقایع خاص واکنش می دهد ایجاد می شود . استرس بخشی از زندگی همه افراد است و می تواند خوب باشد یا بد . استرس خوب مثل ازدواج ، که هیجان و علاقه به زندگی را افزایش می دهد و استرس بد مثل رد شدن در یک امتحان که می تواند باعث افسردگی و اضطراب شود و مقابله با آن سخت است.

پاسخ طبیعی بدن به استرس ، رها سازی هورمون هایی که در غدد درون ریز ساخته شده اند مثل کورتیزول ، هورمون رشد و …) و باعث افزایش ضربان قلب ، فشار خون و قند خون می شوند .با رها سازی این هورمون ها منابع انرژی مثل گلوکز و چربی در دسترس سلول ها قرار می گیرد.انسولین اجازه ورود قند اضافی را به سلول نی دهد پس مقدار قند در خون ، افزایش می یابد ، این تغییرات بدن برای هر کسی مضر است اما قند خون بالا به خصوص برای افراد دیابتی خطرناک است ، زیرا بدن به سختی می تواند میزان قندخون را کاهش دهد و به حد طبیعی برگرداند، بنابراین کنترل قند خون بسیار اهمیت دارد .استرس به راحتی می تواند تعادل دارو ، تغذیه بیماری دیابتی  و ورزش ، که برای درمان دیابت استفاده می شوند را بهم بزند.

مقاله های مرتبط عبارتست از :

انسولین

کنترل قندخون

عوارض دیابت

درمان دیابت

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۲

دیابت بارداری

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

با تشکر انجمن دیابت شرق تهران

پاسخ

4 × سه =