عوارض دیابت بر کلیه ها

عوارض دیابت بر کلیه ها

بیماری دیابت شایع ترین عامل بیماری و از کار افتادگی کلیه هاست .طوری که نزدیک به ۴۴ درصد بیماری های کلیوی حاصل از دیابت است .به طور تقریبی یک سوم افراد دیابتی ، اعم از نوع ۱ و نوع ۲ به بیماری کلیوی مبتلا می شوند.شاید اکثر افراد دیابتی مبتلا به بیماری کلیوی به مرحله ی از کار افتادگی کلیه ها نرسند اما خطر از کار افتادگی کلیه ها همواره در کمین آن هاست.برای مثال ۱۸۰ هزار نفر از آن ها در مرحله از کار افتادگی کلیه ها به سر می برند.

از این رو ، ارزیابی و تشخیص به موقع آسیب های کلیوی در افراد دیابتی ، توجه به سیر پیشرفت آن و فراتر از آن ها ، تلاش برای جلوگیری از بروز این مشکلات از اهمیت زیادی برخوردار است.

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

عملکرد کلیه ها

به طور معمول درهر فرد سالم دو کلیه وجود دارد که از نظر شکل ، شبیه لوبیا و هر کدام در یک طرف ستون فقرات و زیر دنده ها واقع شده اند .بیشتر اعضا بدن برای عملکرد مطلوب به کلیه ها وابسته هستند.

مهم ترین وظیفه کلیه ها در بدن پاکسازی و تصفیه خون از مواد زائد و مایع اضافی و بازگرداندن دوباره خون تصفیه شده به بدن است.سرخرگ ها ، خون و مواد زائد را از طریق جریان خون وارد کلیه ها می کنند و پس از این که کلیه ها آن ها را تصفیه و پاکسازی کردند خون تصفیه شده دوباره از طریق سیاهرگ ها به بدن باز می گردانند.

کلیه ها عملکرد پاکسازی و تصفیه خون را به کمک فیلتر ها یا صافی های ریز که گلومرول نامیده می شوند انجام می دهند.داخل هر کلیه متجاوز از یک میلیون واحد بسیار ریز عملکردی به نام نفرون وجود دارد.هر نفرون از یک صافی یا فیلتر بسیار ریز بنام گلومرول تشکیل می شود.مواد زائد و مایع اضافی توسط این صافی از خون جدا می شوند و بعد از عمل تصفیه سازی ، خون تصفیه شده از طریق سیاهرگ ها دوباره به بدن باز می گردد.اما مواد زائد و مایع اضافی از طریق لوله ای به نام حالب وارد مثانه می شوند تا به شکل ادرار از بدن خارج شوند.مثانه ، ادرار را تا زمانی که فرد بخواهد ادرار کند نگه می دارد.بعد از مثانه ، ادرار از طریق مجرای ادراری (لوله ای به نام پیشابراه ) از بدن خارج می شود.

کلیه ها روزانه ۱۲۰ الی ۱۵۰ لیتر خون را تصفیه می کنند و بر اساس میزان مایعات دریافتی ۱ الی ۲ لیتر ادرار تولید می کنند .کلیه سالم توانایی افزایش فعالیت خود را دارد.به طوری که اگر یک کلیه از کار بیفتد کلیه دیگر بزرگ شده و کار دو کلیه را انجام می دهد.

عوارض دیابت بر کلیه ها

عوارض دیابت بر کلیه ها

نحوه آسیب دیابت بر کلیه ها

هنگامی که کلیه ها سالم هستند و بدون هیچ مشکلی کار می کنند ، فیلترهای ریز داخل کلیه ها ، یعنی گلومرول ها ، نوعی از پروتئین های خون به نام آلبومین را داخل بدن نگه می دارند، چرا که بدن انسان برای ادامه حیات و سالم ماندن به این پروتئین ها نیاز دارد.

این در حالی ست که هنگامی که سطح قند خون و فشار خون فرد مبتلا به دیابت افزایش پیدا کند ، فیلترهای کلیه متحمل آسیب می شوند و کلیه ها دچار اختلال در عملکرد خود می شوند.به این ترتیب دیگر نمی توانند پروتئین ها را از خون نگاه دارند و آلبومین وارد ادرار می شود و از این طریق از بدن دفع می شود.بنابراین کلیه های آسیب دیده عمل فیلتر را به منظور دفع مواد زائد و مایع اضافی را به خوبی انجام نمی دهند، در نتیجه مواد زائد و مایع اضافی به جای دفع از طریق ادرار ، در خون انباشته می شوند.این اولین مرحله از آسیب کلیوی است و میکروآلبومینوری نامیده می شود.با آن که کلیه ها در این مرحله آسیب دیده اند ، اما معمولاً هنوز عملکرد تصفیه و پاک سازی توسط فیلتر ها تقریباً سیر عادی خود را طی می کند.

به این ترتیب آسیب کلیوی مدت ها قبل از بروز علائم و نشانه ها شروع می شود.یکی از علائم اولیه آسیب کلیه ، زمانی است که کلیه ها مقدار اندکی از پروتئین آلبومین را وارد ادرار کرده باشند، تنها راه پی بردن به تراوش پروتئین به ادرار نیز انجام دادن آزمایش آلبومین در ادرار است.همان طور که آسیب کلیه ها وخیم تر و پیشرفته تر می شود، سطح فشارخون نیز افزایش می یابد.نتیجتاً این آسیب به قدری جدی می شود تا این که مرحله نهایی آسیب کلیوی ، یعنی از کار افتادگی کلیه رخ می دهد.

مقاله های مرتبط سایت انجمن دیابت عبارتست از :

درمان دیابت

ورزش و دیابت

تغذیه در بیماری دیابت

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۲

انسولین

داروهای دیابت

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

با تشکر انجمن دیابت شرق تهران

پاسخ

1 × پنج =