عوارض دیابت بر سیستم عصبی

عوارض دیابت بر سیستم عصبی

سیستم عصبی بدن متشکل از رشته های عصبی است و این رشته ها عصبی وظیفه مخابره ی پیام بین مغز و سایر اجزای بدن به واسطه ی نخاع را بر عهده دارند .عصب ها از نخاع به تمام اجزاء و بخش های بدن امتداد می یابند.

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

برخی از عصب ها ، آن چه در بدن رخ می دهد را به مغز مخابره می کنند .برای مثال ، وقتی فرد روی میخی پا می گذارد عصب های پا بلافاصله پیام درد را به مغز مخابره می کنند و منجر به به ایجاد حس مربوطه می شوند .

علاوه بر این سایر عصب ها پیام هایی را بین مغز و اعضای بدن رد و بدل می کنند مبنی بر این که اکنون بدن چه کاری باید انجام دهد ، برای مثال عصب ها از مغز به معده فرمان می دهند که چه زمانی لازم است مواد غذایی را به روده منتقل کند یا با فرستادن پیام به مغز منجر به کنترل خودکار عملکرد های بدن مانند  نفس کشیدن می شود و همین طور باعث حرکت و جنبش اجزاء و بخش های بدن می گردد.

عوارض دیابت بر سیستم عصبی

عوارض دیابت بر سیستم عصبی

سیستم عصبی بدن متشکل از چهار بخش اصلی است :

  • سیستم عصبی مرکزی ، مغز و نخاع را در بر می گیرد .
  • اعصاب محیطی ، عصب هایی که نخاع را به بازوها ، دست ها و پاها اتصال می دهند.
  • اعصاب مغزی ، عصب هایی که مغز را به سر ، گردن و صورت اتصال می دهند.
  • اعصاب خودکار ، عصب هایی که نخاع را به قلب ، معده و اندام های تناسلی اتصال می دهند.

نحوه آسیب دیابتی بر سیستم عصبی و عوامل بروز آن

آسیب عصبی عارضه ای است که متوجه افراد مبتلا به بیماری دیابت می شود.بر اثر این آسیب ، عملکرد اعصاب که پیام ها را به مغز و سایر بخش های بدن ارسال می کنند با مشکل مواجه می شود.در افراد مبتلا به دیابت ممکن است در طول زمان آسیب عصبی کل بدن را فرا بگیرد.

بدین ترتیب اگر سطح قند خون و کلسترول فرد در طول سال های متمادی بالا باشد می تواند به عصب ها آسیب وارد کند و نیز رگ های خونی که وظیفه ی انتقال اکسیژن ن تغذیه برای عصب ها بر عهده دارند را تخریب نماید.همین طور به پوشش عصبی صدمه وارد می شود.

بدون اکسیژن رسانی و تغذیه کافی ، عصب ها قادر نخواهند بود به خوبی به وظیفه خود عمل کنند .در نتیجه عصب های آسیب دیده وظیفه مخابره کردن پیام ها را متوقف می کنند یا خیلی آرام و در زمان اشتباه انتقال می دهند .آسیب عصبی ناشی از دیابت می تواند در هر عضوی از بدن برای مثال دستگاه گوارش ، قلب ، اندام های جنسی و … نمایان شود.

۶۰ الی ۷۰ درصد افراد مبتلا به دیابت به برخی از آسیب های عصبی دچار هستند .آسیب عصبی ممکن است در هر زمانی در افراد مبتلا به دیابت بروز کند .این در حالی است هر چقدر سن فرد بالا باشد یا اگر مدت زمان طولانی است که مبتلا به دیابت شده باشد احتمال بروز آسیب عصبی افزایش می یابد ، در واقع بیشترین میزان ابتلا به آسیب عصبی شامل افرادی است که دست کم ۲۵ سال از تشخیص دیابت آن ها می گذرد.

احتمال بروز آسیب عصبی در هر حال ، در هر زمانی در کمین افراد مبتلا به دیابت قرار دارد .افرادی که موارد زیر شامل حال آن ها می شود امکان بروز آسیب عصبی در آن ها بیشتر است :

  • سطح کلسترول
  • سطح فشار خون بالا
  • اضافه وزن
  • ابتلا به بیماری کلیوی
  • مصرف سیگار
  • مصرف بیش از حد مشروبات الکلی

قابل ذکر است در اصطلاح پزشکی به آسیب دیدن عصب ها بر اثر افزایش قند خون نوروپاتی دیابتی گفته می شود.

مقاله های مرتبط سایت انجمن دیابت عبارتست از :

درمان دیابت

ورزش و دیابت

تغذیه در بیماری دیابت

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۲

انسولین

داروهای دیابت

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

با تشکر انجمن دیابت شرق تهران

پاسخ

پانزده + هجده =