علائم بیماری دیابت

علائم بیماری دیابت

هنگامی که بدن توانایی تولید انسولین را از دست می دهد قند خون افزایش پیدا کرده و فرد به بیماری دیابت مبتلا می شود. نشانه های ابتلا به دیابت ممکن است برای افراد ناشناخته باشد اما علائم هشدار دهنده بسیاری وجود دارند که به آنها در شناخت بیماری کمک می کند. اما:

آیا با علائم هشدار دهنده دیابت آشنایی دارید؟ مهم ترین علامت بیماری دیابت چیست؟ چگونه بفهمیم دیابت داریم؟

علائم دیابت نوع ۱

اگر دیابت را به دو دسته نوع یک و نوع دو تقسیم بندی کنیم، دیابتی که علائم بیشتری دارد دیابت نوع ۱ یا دیابتی که وابسته به انسولین و دیابتی که در سنین پایین و کمتر از ۴۰ سالگی رخ می دهد. که با علائمی مانند پرخوری، پرنوشی، ضعف،کاهش وزن، پرادراری و کاهش قوای عمومی بدن و ضعف همراه می باشد.

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

علائم دیابت نوع ۲

نیمی از افرادی که به دیابت نوع ۲ که معمولا در سن بالاتر از ۴۰ سالگی رخ می دهد، علائمی ندارند و این بیماری در این افراد خود را با عوارض نشان می دهند. اما ۵۰ درصد مابقی علائمی مانند علائم دیابت نوع ۱ مانند پرخوری پرنوشی و افزایش وزن را دارند.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند؟

میزان قند ناشتای افراد دیابتی غالبا بالای ۲۰۰ می باشد. بسیاری از این بیماران از بیماری خود خبر ندارند یا اینکه کنترل نامناسبی بر قند خون خون دارند. به طور کلی افرادی که وزن بالا و فشار خون بالایی دارند یا افرادی که زمینه ابتلا به دیابت در خانواده خود داشته باشند و همچنین خانم هایی که مبتلا به کیست تخمدان باشند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند.

مهمترین علائم دیابت

 • تشنگی شدید
 • خستگی همیشگی
 • گرسنگی شدید
 • کاهش وزن
 • تاری دید
 • تکرر ادرار
 • کاهش شنوایی : بسیاری از افراد با بالا رفتن سن تغییرات شنوایی را تجربه می کنند. بهتر است بدانید کاهش شنوایی می تواند از نشانه های پیش دیابت باشد. بالا رفتن قند خون ممکن است به عروق گوش آسیب رسانده و بر روی شنوایی اثر بگذارد
 • مشکلات پوستی: بیماری دیابت بر روی گردش خون اثر گذاشته و به سلامت پوست آسیب می رساند. اگر متوجه لکه ها و نقاط تیره بر روی گردن یا بازوی خود شدید بهتر است قندخون خود را آزمایش کرده اگر فردی به دیابت مبتلا باشد استفاده از کرم های ضد لک هیچ تاثیری در از بین بردن لکه ها نخواهد داشت.
 • تغییرات بینایی
 • دیر التیام پیدا کردن زخم ها

اما اگر دیابت کنترل نشود به مرور زمان می تواند عوارض جبران ناپذیری را به وجود آورد. همچنین دیابت می تواند خطر حمله قلبی و سکته را افزایش دهد. همچنین می تواند منجر به نابینایی قطع عضو اندام تحتانی و نارسایی کلیه شود.

علائم بیماری دیابت

علائم بیماری دیابت

کنترل دیابت و جلوگیری از عوارض آن

افرادی که به دیابت مبتلا هستند، اگر بیماری دیابت به درستی تشخیص داده شود و تحت کنترل قرار گیرد، می توانند زندگی سالمی داشته باشند. استفاده از داروها، رژیم غذایی و سبک زندگی سالم، کنترل وزن در محدوده سالم، ورزش به طور منظم و پیگیری منظم بیماری می تواند روند پیشرفت بیماری را کاهش دهد و عوارض آن را به حداقل برساند.

مصرف صیفی جات سبزیجات و حبوبات و مواد غذایی کم انرژی در این بیماران مجاز است. پروتئین هایی که از طریق مصرف گوشت های سفید تامین می شود برای این بیماران مفید می باشد. مصرف هرگونه مواد غذایی اگر با تحرک کافی بدن که سازمان بهداشت جهانی آن را به صورت ۱۸۰ دقیقه پیاده روی در هفته تعریف کرده است همراه باشد، می تواند در کاهش بروز علائم این بیماری نقش اساسی داشته باشد.

معمولا با یک بار چکاب، میزان قندخون مشخص شده و در صورت نرمال بودن آن نیاز است ۵ سال بعد دوباره چک شود. اما اگر فردی هیچ گونه اندکس خطری نداشته باشد باید از ۴۵ سالگی به بعد باید سالیانه قندخون خود را چک کند.

One thought on “علائم بیماری دیابت

 1. سارا - اسفند ۲۵, ۱۳۹۷ در ۱۰:۲۰ ق.ظ

  سلام و درود میخواستم بدونم علت پایین نیامدن قند خون با انسولین چیست؟

  پاسخ

پاسخ

2 × پنج =