رژیم غذایی مناسب برای قند خون بالا

رژیم غذایی مناسب برای قند خون بالا

سنگ بنای درمان دیابت همیشه رژیم غذایی مناسب بوده است اگر دچار دیابت نوع ۲ هستید برنامه غذایی صحیح و ورزش می تواند تنها روش درمانی شما باشد .اگر به قرص یا انسولین نیاز دارید باید دارو و ورزش را با برنامه غذایی خود هماهنگ کنید.

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

آخرین خطوط راهنمای غذایی برای کنترل دیابت رژیمی است که بر پایه سوخت و ساخت بدنی فرد ، شیوه زیستی و نیاز های غذایی وی طرح ریزی شده باشد ، نه بر پایه سنتی کالری.هدف از این خطوط راهنما کمک به مبتلایان به دیابت برای دستیابی به وزن مطلوب و سطح طبیعی قند خون ، سطوح نرمال کلسترول و تری گلیسریدهای خون و فشار خون عادی است.

رژیم غذایی مناسب برای قند خون بالا

رژیم غذایی مناسب برای قند خون بالا

این خطوط راهنما خوردن هر نوع مواد قندی ، اعم از شکر یا نشاسته کیک یا پوره سیب زمینی را مجاز می داند.پژوهش نشان داده است که همه انواع کربوهیدرات ها به قند تبدیل می شوند، فقط زمان تبدیل آن ها متفاوت است.لذا متخصصان تغذیه هر نوع کربوهیدرات ، اعم از نشاسته و شکر را از یک نوع دسته غذایی به حساب می آورند.به شرط آن که از حد توصیه شده تجاوز نشود می توانید از خوراکی های شکر دار به جای غذای نشاسته ای استفاده کنید.به یاد داشته باشید که عموماً خاصیت غذایی خوراکی های نشاسته ای بیشتر از خوراکی های شیرین است ، البته خوراکی های شیرین ممکن است چربی بیشتری هم داشته باشند.

باید با متخصص تغذیه مشورت کنید تا رژیم غذایی مناسب وزن بدن شما و مقدار وزنی که باید کم کنید مناسب با الگوی خورد و خوراک و ورزش ما ، میزان قند خون شما و مناسب با دارویی که به کار می برید برایتان در نظر بگیرد.

نکات مهم در رژیم غذایی مناسب برای دیابتی ها

  • باید مصمم باشید که مهمتری هدف شما از کنترل دیابت و رژیم غذایی چیست ؟ شاید اولین هدفتان کاهش وزن باشد یا شاید هدفتان این باشد که مغذی ترین غذا را انتخاب کنید.هدف خود را با متخصص تغذیه در میان بگذارید.
  • پیشرفت خود به سوی هدف را بررسی کنید .قند خون ، هموگلوبین ، میزان چربی ها و هر گونه کاهش وزن خود را مشخص کنید تا به میزان پیشرفت خود پی ببرید، پزشک معالج یا متخصص تغذیه راه مشخص کردن این نکات را برای شما شرح خواهند داد.
  • رکوردهای خوب و درست انجام دهید .زیرا خودتان و متخصص تان برای ارزیابی بهبودی شما به این یادداشت و رکوردها نیاز دارند.
  • از جدول منظمی پیروی کنید .ثابت ماندن و پایداری در زمان و مقدار غذا برای کسانی که انسولین تزریق می کنند مهم است.همچنین باید بیاموزید غذا را با اثرات انسولین ، در روزهایی که جدولتان را تغییر می دهید یا هنگامی که فعال تر از معمول هستید یا فعالیت تان کمتر است هماهنگ کنید.
  • به جای سه وعده غذایی یک جا روزی چند بار غذای مختصر و مفید بخورید.
  • در صورت نیاز وزن خود راکم کنید .چربی اضافی بدن مانع تولید انسولین کافی برای جذب قند غذاهایی که می خورید می شود.در نتیجه ناچار می شوید برای تعادل قند بدنتان انسولین بیشتری تزریق کنید .کاهش وزن موجب می شود انسولین بهتر اثر کند.
  • غذاهایی مانند نان ، غلات ، برنج ، و اسپاگتی یا ماکارونی را پایه رژیم غذایی خود قرار دهید.

اندازه تکه های غذایی در تعادل سطح قند خون اهمیت دارد انجمن دیابت ایران  میتواند در مورد مقدار تکه های غذایی به شما آموزش دهد و اندازه های غذاهای مناسب رژیم غذایی شما را تعیین کند.

مقاله های مرتبط سایت انجمن دیابت عبارتست از :

درمان دیابت

ورزش و دیابت

تغذیه در بیماری دیابت

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۲

انسولین

داروهای دیابت

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

با تشکر انجمن دیابت شرق تهران

پاسخ

بیست − 1 =