رابطه چاقی و دیابت

رابطه چاقی و دیابت

از هر ۱۰ نفر مبتلا به دیابت نوع دو، ۹ نفر اضافه وزن یا چاقی مفرط دارند. پس اگر شما چاق و به دیابت نوع دوم مبتلا هستید، بدانید که تنها نیستید. در سال های اخیر نرخ چاقی و دیابت نوع دوم افزایش بسیار سریعی داشته. امروزه تعداد افراد چاق و مبتلا به دیابت به حدی است که پزشکان آن ها را بیماری های همه گیر می خوانند. فست فودها و غذاهای چرب، عدم تحرک کافی در طول شبانه روز، استرس عوامل ابتلا به این بیماری را تشدید می کند.  در این مقاله رابطه چاقی و دیابت و راه های ایجاد تغییر در رویه مصرف مواد غذایی و فعالیت بدنی برای کاهش وزن و کنترل با پیشگیری از دیابت نوع دوم پرداخته می شود.

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

دیابت نوع دوم

دیابت به معنی میزان بالای قند در خون است. با مصرف غذاهایی که کربوهیدرات بالایی دارند مانند غلات، میوه ها، سبزیجات، شیر و شیرینی ها بخش اعظم آنها به قندی به نام گلوکز تبدیل می شود که وارد جریان خون می شود. به طور عادی انسولین، این قند از جریان خون به داخل سلول ها منتقل می کند تا انرژی سلول ها تامین گردد. اگر لوزالمعده به میزان کافی انسولین تولید نکند و یا بدن به خوبی نسبت به انسولین موجود در خود واکنش نشان ندهد، قند در خون جمع می شود. وقتی سطح قندخون به حد مشخصی برسد، شخص به دیابت نوع دوم مبتلا می شود.

پیش دیابت

در برخی از افراد سطح قندخون بالاتر از حد نرمال است اما نه به اندازه ای که دیابت قلمداد شود به این شرایط پیش دیابت گفته می شود. بسیاری از افراد دارای پیش دیابت، در عرض چندسال به دیابت نوع دوم کامل دچار می شوند. اما کاهش وزن و انجام فعالیت های فیزیکی می تواند باعث جلوگیری از تبدیل پیش دیابت به دیابت می شود.

چه زمانی یک فرد به دیابت مبتلا شده است؟

هر گاه قندخون ناشتای یک فرد بالای ۱۲۶ میلی گرم درصد یا قندخون غیر ناشتا ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد فرد مبتلا به دیابت مبتلا است و جهت کنترل دیابت باید اقدامات لازم در مورد وی انجام شود.

عوارض دیابت نوع دو

در دیابت نوع ۲ به دلیل از کار افتادن سیستم طبیعی انسولین بدن، قند خون افزایش می یابد و در نهایت به گرفتگی رگ های خونی و آسیب به ارگان های مختلف و سیستم عصبی منجر می شود. در این هنگام بیماری دیابت نوع دو به سرعت پیشرفت کرده و فرد مبتلا به بیماری قانقاریا، از بین رفتن انگشتان پا و خود پا و در نتیجه قطع عضو می شود. افراد مبتلا به دیابت نوع دوم دو برابر بیشتر از دیگران در معرض خطر سکته قلبی و سه برابر بیشتر در معرض بیماری های کلیوی قرار دارند.

رابطه چاقی و دیابت

رابطه چاقی و دیابت

اندازه گیری قند خون

با اندازه گیری مداوم و منظم قندخون و مراجعه به موقع پزشک می توان از ابتلا به دیابت جلوگیری کرد. برای اندازه گیری میزان قندخون لازم نیست هربار به آزمایشگاه مراجعه کنید چرا که می توان به راحتی از دستگاه های کوچک خانگی برای اندازه گیری میزان قندخون استفاده کرد.

پیشگیری از دیابت نوع دو

با کاهش وزن کافی و تغییر سبک زندگی می توان جلوی پیشرفت این بیماری را گرفت. همچنین کنترل تغذیه، استفاده از شیرین کننده های مصنوعی، دوری از استرس و انجام ورزش از ساده ترین و بهترین راه حل ها در پیشگیری از دیابت می باشد.

پاسخ

پنج × 1 =