دیابت چه اثراتی می تواند روی قلب بگذارد؟

دیابت چه اثراتی می تواند روی قلب بگذارد؟

افرادی که مبتلا به دیابت هستند ، دو برابر سایر افراد در معرض حمله قلبی یا ابتلا به مشکلات قلبی قرار دارند و دیابت می تواند اثراتی روی قلب بگذارد.

زمانی که قند خون در سطح بالایی قرار دارد، ذرات چربی و کلسترول به مرور زمان در دیواره داخلی رگ ها رسوب پیدا می کنند.این رسوبات باعث افزایش خطر انسداد و گرفتگی رگ ها و همچنین سختی رگ های خونی (تصلب شرایین ) می شوند .

بیماری های عروق کرونری قلب و بیماری عروق مغزی ، شایع ترین بیماری های قلبی عروقی در بیماران مبتلا به دیابت هستند .

تحقیقات در سراسر دنیا نشان داده است که اگر فرد دیابتی درست درمان شود هیچ عارضه ای پیدا نمی کند . درمان دیابت در دنیا و در ایران کار ی تیمی است یعنی باید طبق دستورالعمل ها سالی یکبار قلب فرد چک شود سالی یکبار چشم فرد چک شود و به موقع به مشاور تغذیه مراجعه کند .

روش برخورد بیمار دیابتی با تنگی عروق

دیابت بیماری شایعی است که خیلی از خانواده ها با این بیماری درگیر هستند . دیابت بیماری است که مشکلات مختلفی را برای بدن ایجاد می کند که یکی از مشکلاتی که می تواند ایجاد کند تنگی در شرایین بدن است این شرایین یا عروق شریان ها در کل بدن وجود دارند از جمله قلب که این دیابت می تواند سبب تنگی در عروق قلب و سایر قسمتهای بدن گردد .

یک بیمار دیابتی چه باید بکند تا این تنگی عروق اولا برایش دیرتر و با شدت کمتری به وجود بیاید به وجود بیاید و در صورت ایجاد چه کار کند که بتواند زندگی بهتری را داشته باشد ؟

عکس دیابت چه اثراتی می تواند روی قلب بگذارد ؟

عکس دیابت چه اثراتی می تواند روی قلب بگذارد ؟

توصیه به افراد دیابتی

  • توصیه اولیه به افراد دیابتی آن است که اولا قند خون خود را به خوبی کنترل کنند و حتما تحت نظر پزشک متخصص غدد قرار بگیرند تا این متخصصین غدد بتوانند قند خون این افراد را به خوبی کنترل کنند.
  • دوم بحث تغذیه و رژیم غذایی می باشد . کنترل رژیم غذایی در سیر ایجاد بیماری های قلبی در دیابت بسیار مهم است .
  • و نکته بعدی بحث ورزش و پیاده روی است که حتما هر بیمار دیابتی هر روز و به خصوص صبح ها و به صورت ناشتا باید پیاده روی را داشته باشد و پیاده روی باید به شکلی باشد که ادامه دار باشد یعنی حداقل نیم ساعت به صوت منظم در هر روز .

ورزش برای افراد دیابتی که مشکل قلبی و تنگی عروق پیدا نکنند

ورزشی که به بیماران قلبی به خصوص دیابتی ها توصیه می شود پیاده روی به صورت منظم است به دلیل آن که زمانی که شخص شروع به پیاده روی می کند میزان نیاز خون در اعضای بدنش  بالا می رود و اگر تنگی در عروق بدن و به خصوص قلب ایجاد شده باشد پدیده ای در داخل بدن در اکثر اعضای بدن  وجود دارد که می تواند در چنین مواقعی ایجاد رگهای جدید در عضو بکند یعنی کسی که مشکل قلبی دارد اگر پیاده روی کند این پیاده روی باعث می شود که ایجاد عروق جدیدتری در قلبش بکند .

همچنین در پاها کسی که دیابت دارد احتمال این که تنگی عروق پا پیدا بکند و گاه منجر به قطع پا بشود وجود دارد و اگر این افراد پیاده روی را به صورت روزانه و منظم حداقل نیم ساعت داشته باشند قطعا این موضوع برایشان اتفاق نمی افتد .

پس توصیه ما به بیماران دیابتی رعایت رژیم غذایی ، ورزش  وکنترل قند خون می باشد .

 

نتیجه

دیابت یک بیماری خاموش است و بدون این که سر و صدایی ایجاد کنند آرام آرام باعث می شود که رگهای قلب بسته شود، آرام آرام عروق جدید خراب ته چشم ایجاد می شود و این عروق یک دفعه پاره می شوند و وقتی عارضه  ایجاد شود درمان آن بسیار سخت است .

پس باید پیشگیری کنیم حتما باید چکاب قلب و سایر موارد انجام شود . دیابت یک بیماری عروقی است و قدم اول در درمان آن آموزش است .

 

 

 

پاسخ

چهار × پنج =