دیابت نوع ۲

دیابت نوع دو

دیابت نوع دو برای کنترل و درمان نیاز به توجه بسیار دارد ،شیوع دیابت هشدار دهنده است و مرتبا این میزان افزایش می یابد .دیابت در حال حاضر بیماری است که جهان باید نگران آن باشد . سازمان بهداشت جهانی تخمین زده است که شیوع دیابت از سال ۱۹۸۰ تا کنون دو برابر شده است . تاثیر این بیماری متابولیک و مزمن ، بر افراد ،خانواده ها ،جوامع ،سیستم های سلامت و بودجه  های سلامت است ،که این میزان بسیار قابل توجه است  .دیابت ناتوان کننده است ،این بیماری عامل مهمی در نابینایی ،نارسایی کلیه ،قطع عضو پا ودیگر مشکلات بلند مدت شناخته می شود،که کیفیت زندگی میلیون ها انسان را کاهش داده است . در دهه های گذشته رشد شیوع دیابت  در کشور های کم در آمد یا با در آمد متوسط سرعت گرفته است . در حالی که ترس از دیابت گسترش پیدا کرده است ،چندین فرصت وجود دارد تا این روند هشدار دهنده را معکوس کرد . بسیاری از مورد های دیابت را می توان پیشگیری کرد . داشتن اضافه وزن و یا چاقی ،قویترین عوامل در افزایش خطر است ،در واقع دیابت یکی از قانع کننده ترین دلایل برای کاهش وزن یا رژیم غذایی و ورزش است .نقطه شروع برای خوب زندگی کردن با دیابت ،تشخیص زود هنگام آن است .

همانطور که در ابتدا گفته شد دیابت نوع دو یک بیماری مزمن است که در طی آن بدن قادر به استفاده و ذخیره  قند نمی باشد و قند به جای تبدیل شدن به انرژی به جریان خون باز می گردد  و همین امر سبب ایجاد علائم مختلفی در فرد می گردد ،زمانی که فرد غذا می خورد ،بیشتر غذایی که میل می شود  در بدن به قندی به نام گلوکز تبدیل می شود . گلوکز توسط جریان خون به کل سلول های بدن منتقل می شود ،سلول های بدن فرد برای زنده ماندن به گلوکز احتیاج دارند ،دلیل آن هم در این است که گلوکز انرژی مورد نیاز بدن را فراهم می کند . سلول های بدن به تنهایی قادر به مصرف گلوکز نیستند ،انسولین هورمونی است  که باعث می شود گلوکز از جریان خون وارد سلول های بدن شود . در حقیقت بدن افراد مبتلا به دیابت ، بدون استفاده از  انسولین نمی تواند گلوگز را دریافت کند .

زمانی که بدن به اندازه کافی انسولین تولید نمی شود ، شما دچار افزایش قند خون یا بیماری دیابت می شوید  . با افزایش میزان قند در جریان خون مشکلات عدیده ای ممکن است در کوتاه مدت یا بلند مدت ایجاد می شود .

از جمله این مشکلات شامل :

اختلال در بینایی

بروز مشکلات قلبی

مشکلات کلیوی

اختلال رگ های خونی

و مشکلات اندام های تحتانی

افزایش قند خون همراه با فشار خون بالا می تواند سبب مشکلاتی مثل ،تاری دید ،دو بینی ،مشکلات بینایی و در موارد بسیار شدید تر کوری فرد را سبب شود .

افزایش قند خون همراه با فشار خون بالا ،همچنین می تواند سبب بیماری های کلیوی و در موارد شدید از دست د ادن کلیه ها  و دیالیز شود . بیماری دیابت و بالا بودن قند خون با گذشت زمان می تواند به اعصاب و رگ های خونی آسیب وارد کند . آسیب عصبی ناشی از دیابت می تواند سبب سوزش ،بی حسی و سوزن سوزن شدن و یا درد در اندام های تحتانی مثل دست و یا پا شود .

آسب های پا می تواند به زخم و عفونت منجر شود ،موارد جدی تر  حتی  می تواند منجر به قطع عضو نیز شود . افزایش چربی خون و فشار خون همراه با بیماری دیابت سبب ایجاد مشکلات قلبی و سکته مغزی می شود . با توجه به موارد ذکر شده کنترل درمان و مراقبت از بیماری دیابت ،یکی از ضروری ترین مسائل برای مبتلایان به دیابت است . هدف اصلی از کنترل و درمان دیابت ،نگهداری میزان قند خون در محدوده طیبعی می باشد . محدوده طبیعی قند خون ناشتا برای بیماران مبتلا به دیابت  نوع دو بین ۹۰ تا ۱۳۰ و محدوده طبیعی قند خون دو ساعت بعد از صرف غذا ۱۸۰ باید باشد . برای حفظ و نگهداری قند خون در مقادیر ذکر شده لازم است تا رژیم غذایی سالم را در برنامه خود قرار دهید و همچنین به صورت منظم فعالیت بدنی داشته باشید . در صورت داشتن اضافه وزن لازم است تا جای ممکن وزن خود را کم کنید  و تمام دارو های تجویز شده توسط پزشک را برای کنترل دیابت نوع دو به صورت منظم مصرف کنید .

ورزش و دیابت نوع دو

افرادی که برای درمان دیابت از انسولین تزریقی و یا دارو های خوراکی استفاده می کنند می توانند افت قند خون را در حین انجام ورزش داشته باشند ،در صورتی که برای کنترل دیابت از قرص و انسولین استفاده شود ،ضروری است  تا قبل از انجام ورزش میزان قند خون  حتما اندازه گیری شود .ا گر این میزان عددی کمتر از ۱۰۰ بود حتما با مصرف خوراکی های شیرینی که قند خون را بالا می برند این میزان را کنترل کنید،همچنین اگر بیش از ۴۵ دقیقه ورزش می کنید حتما قبل از ورزش یک میان وعده بخورید .

لازم به ذکر است که به هیچ وجه انسولین را به نواحی از بدن که در طی  ورزش زیاد استفاده می شود، تزریق نکنید ،به طور مثال اگر ورزش انتخاب شده شما پیاده روری است به هیچ وجه انسولین را به پاها تزریق نکنید زیرا در مدت زمان کوتاهی عمل می کند .

خوراکی های شیرینی که سبب افزایش قند خون می شود

۳ حبه قند و یا ۳ قاشق غذاخوری شکر

مصرف نصف لیوان نوشابه

۳ عدد آب نبات سفت و یا ۲ عدد آب نبات شکلاتی

قبل از  هر گونه تغییر در رژیم غذایی و یا تغییر در برنامه خود با پزشک مشورت کنید ،تا در صورت لزوم اقدامات خاصی را در نظر بگیرید.

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان بیماری ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

فشار خون بالا

افرادی که فشار خون بالایی دارند ،پیاده روری برای آن ها ورزش مناسبی نیست ،ورز شهای مناسب برای این افراد ،ورزش هایی هستند که با حرکات دست و پا همراه هستند ،همانند شنا و دو چرخه سواری

کاهش وزن و دیابت نوع دو

همانطور که می دانید کم کردن وزن وقت گیر است و البته کم کردن وزن در مدت زمان کوتاه اصولی و سالم نیست ،سعی کنید روزانه به رژیم غذایی خود توجه کنید .یادداشت کردن مواد غذایی که مصرف می کنید می تواند کمک فراوانی در کاهش وزن داشته باشد ،آهسته غذا بخورید و غذا را به اندازه کافی بجوید ،آهسته غذا خوردن احساس سیری در فرد را ایجاد می کند ،هیچ گاه وعده غذایی خاصی را از رژیم غذایی خود حذف نکنید .

در رژیم غذایی خود حتما میوه و سبزیجات تازه را قرار دهید ،زیرا سرشار ازویتامین ها و مواد مغذی برای بدن می باشد و این مواد جز دسته مواد غذایی کم انرژی هستند .

خوردن ۸ لیوان آب در طول روز یکی از مواردی است که نه تنها افراد دیابتی بلکه لازم است تمام افزاد  در رژیم غذایی خود به آن توجه کنند .

با رعایت کردن تمام موارد ذکر شده می توانید کاهش وزن خود را مشاهده کنید ،کاهش اضافه وزن افراد مبتلا به دیابت امری مهم است که به کنترل این بیماری کمک می کند .

دیابت و انواع آن

گفته شد ،دیابت بیماری است که در طی آن اختلال در بدن به وجود می آید و سبب بالا رفتن میزان قند خون در فرد می شود .

افراد دیابتی با تغییر سبک زندگی  خود ،کاهش انرژی دریافتی و کاهش وزن می توانند از عوارض این بیماری تا حد به نسبت بالایی بکاهند .

دیابت سه نوع دارد ،دیابت نوع یک یک بیماری خود ایمنی  است و شیوع بسیار کمی دارد ،این نوع دیابت در افراد جوان  و کودکان شایع است .

دیابت نوع دو دیابتی است که به صورت شایع در افراد وجود دارد و به این نوع بیماران در اصلاح گفته می شود بیماران دیابتی .

افراد مبتلا به دیابت نوع دو، به نسبت سنی بالاتر دارند .

افراد دیابت نوع دو اکثریت دچار اضافه وزن هستند و یا در ناحیه شکم آن ها تجمع چربی به میزان قابل توجهی است . در این افراد میزان احتمال ابتلا به فشار خون و چربی خون و یا ژنتیک دیابت را داشته باشند بالا است .

دیابت بارداری هم نوع دیگری از دیابت است ،در این نوع از دیابت افرادی که  در طول دوران بارداری  در مدت زمان ۶ هفته اول مبتلا به دیابت بارداری  می شوند . لازم است تا این افراد اقدامات درمانی و کنترلی را با توجه بیشتری در نظر بگیرند  و در هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری تست به منظور بررسی دیابت انجام شود .

عوارضی که دیابت بارداری با خود همراه دارد این مورد است که جنین این افراد به شدت چاق می شود و بعد از تولد دچار افت قند می شود.

 

تشخیص و درمان دیابت

از آنجا که شیوع این بیماری به شدت بالا است در نتیجه تشخیص و درمان آن بسیار اهمیت دارد . در ایران به طور میانگین شیوع این بیماری غیر واگیر دارد در حدود ۱۰ در صد است  و بیشتر در افراد بالای ۲۰ سال دیده می شود ،متاسفانه این رقم روز به روز در حال افزایش است . درصورتی که بتوانیم بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داد می توان از عوارض آن تا حد قابل توجهی بکاهیم . اولین قدم در درمان دیابت، تشخیص به موقع است .

تشخیص دیابت

تشخیص دیابت در حقیقت یک آزمون آزمایشگاهی می باشد ،در حقیقت اگر یک فرد علائم نشان دهنده دیابت داشته باشد ،اما در آزمایش قند خون بالا نداشته باشد نمی توان به فرد اطلاق داده شود که مبتلا به دیابت است .

اگر قند خون ناشتای بالاتر از ۱۲۶mg/dlداشته باشیم می توانیم بگوییم فرد مبتلا به دیابت است . باید دقت داشته باشید که این آزمایش لازم است تا دو بار تکرار شود .معیار دیگری که برای تشخیص دیابت می توان در نظر داشت ،اینگونه است که قند دو ساعت بعد از تست تحمل قند خون گلوکز چک شود ،اگر این میزان بیش از ۲۰۰mg/dl باشد می توانیم بگوییم که فرد مبتلا به دیابت است .

توصیه می شود افراد ۴۵ سال به بالا هر سه سال یکبار تست دیایت بدهند و وجود دیابت را کنترل کنند .

عوامل خطر زا در ابتلا به دیابت

فشار خون

اگر فرد فشار خون بالا داشته ،احتمال اینکه مبتلا به دیابت باشد به نسبت بیشتر است ،در نتیجه لازم است در سنین پایین تست دیابت با فواصل کمتر انجام شود .

اگر بیمار هیپرتریگلیسیریدمی داشته باشد

اضافه وزن

ستبقه دیابت در افراد درجه یک

در زنان با سابقه ابتلا به دیابت بارداری

افرادی که زندگی بی تحرک دارند

خانم های مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک

افراد مبتلا به کبد چرب

اختلال در قند خون ناشتا و تحمل گلوکز

در نیتجه در این افراد لازم است تا تست دیابت در سنین پایین تر و در فواصل کوتاه تر انجام شود

لازم است تا بعد از تشخیص دیابت دو عامل زیر کنترل شود :

بیماری های همراه با دیابت

آیا فرد دچار عوارض دیابت نشده است ؟

درمان دیابت

بهترین روش  و البته کم هزینه ترین راهکار درمان دیابت تغییر در سبک زندگی فرد است .

روزانه ۲۰ گرم فیبر غذایی مصرف شود

ترک سیگار

ورزش کردن

رعایت رژیم غذایی

همزمان با تغییر سبک زندگی درمان دارویی شروع شود .

سیر دیابت سیری پیشرونده دارند ،داروهای تجویز شده عموما بررسی شده است و تنها می تواند در مدت زمان سه تا شش سال پاسخ گو باشد وبعد از این دوره  نیاز به مصرف دارو ی دیگری باشد ،گاهی نیز بعد از مصرف دارو دوم نیاز به داروی سوم است و در آخر نیاز به تزریق انسولین می باشد . روال تزیق انسولین نیز بر اساس شرایط بیمار و هزینه پرداختی می تواند تغییر کند . در حقیقت انسولین دو نوع دارد که هزینه هر کدام از آن ها متفاوت است ،انسولین طولانی الاثر و انسولین کوتاه الاثر .

انتخاب هر کدام از این انسولین ها لازم است تا توسط پزشک صورت گیرد .

مقاله های مرتبط عبارتست از :

درمان دیابت

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۲

دیابت بارداری

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

با تشکر انجمن دیابت شرق تهران

پاسخ

8 + 5 =