دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۱ معمولا در کودکان و نوجوانان تشخیص داده می شود و قبلاً به عنوان دیابت نوجوانان شناخته شده بود. تنها ۵٪ افراد مبتلا به دیابت این نوع بیماری را دارند.

در دیابت نوع ۱، بدن انسولین لازم را  تولید نمی کند. این بدن قارچ ها و نشاسته هایی را که قندهای ساده ای به نام گلوکز می خورند و  برای انرژی مصرف می کنند، می شکند. انسولین یک هورمون است که بدن نیاز به دریافت گلوکز از جریان خون به سلولهای بدن دارد. با کمک درمان انسولین و سایر درمان ها، حتی کودکان کوچک می توانند برای کنترل بیماری دیابت  و زندگی طولانی و سالم را یاد بگیرند….

دیابت نوع ۱ هنگامی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما سلول های پانکراس را به نام سلول های بتا از بین ببرد و آنهایی هستند که انسولین را تولید می کنند.
بعضی افراد وضعیتی به نام دیابت ثانویه دریافت می کنند. این شبیه به نوع ۱ است، به جز اینکه سیستم ایمنی سلول های بتا را نابود نمی کند. آنها توسط چیز دیگری پاک می شوند.

انسولین چه کار می کند؟
انسولین یک هورمون است که به صورت شکر یا گلوکز وارد بدن می شود. سلول ها آن را به عنوان سوخت استفاده می کنند.

چه افرادی مبتلا به دیابت نوع ۱ هستند ؟
حدود ۵٪ از افراد مبتلا به دیابت دارای نوع ۱ هستند. که در سفید پوستان رایج تر از آفریقایی و آمریکایی است.  دیابت بر مردان و زنان به طور مساوی تأثیر می گذارد. اگر چه بیماری معمولا در افراد زیر ۲۰ سال شروع می شود، اما می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد.

چه چیزی باعث دیابت نوع ۱ می شود ؟

طبق مطالعات نشان داده شده که پزشکان به طور قطع نمی دانند که علت دیابت نوع یک چیست اما عواملی است که بر این بیماری تاثیر گذار است مهم ترین آن ها ژن هر فرد است که در صورتی که فرد در خانواده خود  مبتلا به دیابت داشته باشند امکان اینکه خودش به این بیماری مبتلا شود وجود دارد .

علائم  دیابت نوع ۱ چیست؟

 • تشنگی زیاد
 • دهان خشک
 • افزایش گرسنگی مخصوصاً هنگامی که فرد به تازگی غذا خورده است .
 • تهوع و استفراغ
 • درد در شکم
 • تکرر ادرار
 • کاهش وزن شدید
 • تاری دید
 • تنفس سنگین و دشوار
 • عفونت های مکرر پوست و دستگاه ادراری و یا واژن

علائم اضطراری با دیابت نوع ۱ عبارتند از:

 • سردرگمی
 • تنفس سریع و پی در پی
 • درد در شکم
 • از دست داردن هوشیاری که این مورد به صورت نادر روی می دهد .

دیابت نوع ۱ چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر دکتر شما فکر می کند که شما دارای دیابت نوع ۱ هستید، سطح قند خون  را بررسی می کند. او ممکن است ادرار شما را برای گلوکز یا مواد شیمیایی که بدن شما هنگام انجام انسولین کافی ندارد، آزمایش کند.

درمان دیابت نوع ۱

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ زندگی طولانی و سالم دارند. کلید سلامت خوب این است که سطح قند خون خود را در محدوده ای که دکتر به شما می دهد نگه دارد. شما باید انسولین را اغلب بررسی کنید و غذا و فعالیت های روزانه خود را تنظیم کنید تا بهبودی درمان آسان تر باشد. همه افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ باید از تزریق انسولین برای کنترل قند خون خود استفاده کنند.

هنگامی که دکتر درباره انسولین صحبت می کند، او سه چیز مهم را ذکر می کند:

شروع : منظور مدت زمان که قبل از رسیدن به جریان خون برای کاهش قند صورت آغاز می شود .

زمان پیک : زمانی است که انسولین بیشترین کار را در زمینه کاهش قند خون انجام می دهد.
طول مدت : چه مدت زمانی طول می کشد تاعملیات بعد از شروع انجام شود.

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان بیماری ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

بررسی انسولین

 • گروه اول انسولین هایی هستند که بعد از مصرف شروع به کار می کنند در واقع همانند دونده هایی هستند که زود شروع به فعالیت می کنند و زود هم اتمام می یابد این دسته از انسولین حدود ۲ تا ۴ ساعت کار می کند .
 • گروه دوم انسولین هایی هستند که به آرامی به فعالیت خود شروع می کنند و به صورت طولانی مدت تاثیر می گذارد .
 • و گروه سوم انسولین هایی هستند که بین این دو گروه قرار دارد نه خیلی کند اثر می گذارد نه خیلی سریع .

اما به طور کلی نمی توان گفت که کدام یک بر دیگری برتری دارد .

تغییرات شیوه زندگی

ورزش کردن یک بخش مهم در درمان دیابت نوع ۱ است شما باید میزان ورزشی که انجام می دهید را با دوز مواد غذایی و دوز انسولینی که استفاده می کنید را هماهنگ کنید تا مشکلی ایجاد نشود .

به صورت مرتب قند خون خود را بررسی کنید خصوصاً بعد از فعالیت نیاز است که میزان قند خون خود را بررسی کنید زیرا بعضی موارد هستند که سطح قند خون را بالا می برند .

سعی کنید میان وعده کربوهیدرات مصرف کنید تا از کاهش آن جلوگیری شود .

شما همچنین باید بدانید که چگونه مواد غذایی بر قند خون شما تأثیر می گذارد. هنگامی که شما نقش هایی را که کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین بازی می کنید می شناسید، می توانید یک برنامه غذایی سالم ایجاد کنید که به شما کمک می کند سطح خود را حفظ کنید. یک متخصص تغذیه دیابت یا متخصص تغذیه می تواند به شما کمک کند تا تغییرات شیوه زندگی را شروع کنید

نقش انسولین

انسولین یک هورمون است که از غدد واقع در پشت و زیر معده (پانکراس) می آید، پانکراس انسولین را به جریان خون منتقل می کند.

انسولین با عملیات گردش ، اجازه می دهد قند به سلول های دیگر وارد شود.

انسولین مقدار قند موجود در خون را کاهش می دهد.

ترشح انسولین از پانکراس موجب کاهش قند خون می شود.

نقش گلوکز

گلوکز ، منبع اصلی انرژی برای سلول هایی است که عضلات و دیگر بافت ها را تشکیل می دهند.   گلوکز از دو منبع اصلی غذا و کبد شما می آید.

شکر به جریان خون جذب می شود، جایی که با کمک انسولین مقدار شکر کاهش می یابد .

کبد گلوکز را به عنوان گلیکوژن ذخیره می کند .

هنگامی که مقدار شکر ذخیره شده در بدن شما کم باشد کبد گلیکوژن ذخیره شده را به گلوکز ذخیره می کند تا سطح گلوکز در حد نرمال باشد .

در دیابت نوع ۱، انسولین برای انتقال گلوکز به سلول وجود ندارد، بنابراین شکر در جریان خون ایجاد می شود. این می تواند عواقب تهدید کننده زندگی را ایجاد کند.

عوامل خطر

برخی از عوامل خطر شناخته شده برای دیابت نوع ۱ عبارتند از:

 • سابقه خانوادگی. هر کسی که یک والد یا خواهر و برادرش ، دیابت نوع ۱ دارد، احتمال ابتلا به این بیماری کمی افزایش می یابد .
 • ژنتیک حضور ژنهای خاص ،نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۱ است.
 • جغرافیا میزان بروز دیابت نوع ۱ را افزایش می یابد.
 • سن. اگر چه دیابت نوع ۱ ممکن است در هر سنی ظاهر شود، اما در دو قله قابل توجه دیده می شود. اولین اوج در کودکان بین ۴ تا ۷ ساله رخ می دهد، و دوم در کودکان بین ۱۰ تا ۱۴ ساله است.

عوارض دیابت نوع ۱

با گذشت زمان، عوارض دیابت نوع ۱ می تواند اعضای اصلی بدن شما را شامل شود، از جمله قلب، رگ های خونی، اعصاب، چشم و کلیه. حفظ سطح قند خون طبیعی می تواند به طور چشمگیری خطر بسیاری از عوارض را کاهش دهد.اگر دیابت نوع ۱ خود را به خوبی کنترل نکنید، باید خود را برای مشکلات جدی یا تهدید کننده زندگی آماده کنید:

 • رتینوپاتی .این مشکل چشم در حدود ۸۰٪ بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۱ بیش از ۱۵ سال اتفاق می افتد. برای جلوگیری از این بیماری و حفظ بینایی خود نیاز است کنترل خوبی از قند خون، فشار خون، کلسترول و تری گلیسیرید را کنترل کنید.
 • آسیب کلیه. حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ وضعیتی به نام نفروپاتی دارند. به احتمال زیاد ۱۵ تا ۲۵ سال پس از شروع دیابت، نشان داده می شود. این بیماری می تواند به سایر مشکلات جدی مانند نارسایی کلیه و بیماری های قلبی منجر شود.
 • گردش خون ضعیف و آسیب عصبی. اعصاب آسیب دیده و شریان های سخت شده منجر به از دست دادن احساس و فقدان خون به پا می شود هنگامی که این اتفاق می افتد، به مرور باعث از کار افتادن اندام بدنتان می شوید . می تواند باعث سوزش، بی حسی، سوزش یا درد شود که معمولا در انگشتان دست یا انگشتان شروع می شود و به تدریج گسترش می یابد. غلظت قند خون ناشتا می تواند .آسیب عصبی همچنین می تواند مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع، استفراغ و اسهال را ایجاد کند.
 • بیماری قلبی و عروقی دیابت به طرز چشمگیری خطر ابتلا به انواع مشکلات قلبی عروقی را افزایش می دهد، از جمله بیماری عروق کرونر با درد قفسه سینه (آنژین)، حمله قلبی، سکته مغزی، باریک شدن شریان ها (آترواسکلروز) و فشار خون بالا.
 • آسیب پا آسیب عصبی در پا و یا فقر جریان خون به پاها باعث افزایش خطر و عوارض مختلف پا می شود و در صورتی که عفونت های جدی باشد منجر به قطع پا می شود .
 • شرایط پوست و دهان. دیابت ممکن است شما را بیشتر در معرض عفونت های پوست و دهان، از جمله عفونت های باکتری و قارچی قرار دهد. بیماری لثه و خشکی دهان نیز بیشتر احتمال دارد.
 • عوارض بارداری سطح قند خون بالا می تواند برای مادر و نوزاد خطرناک باشد. خطر ابتلا به سقط جنین، ناباروری و نقایص تولد هنگامی که دیابت کنترل خوبی نیست، افزایش می یابد.

جلوگیری از دیابت نوع ۱

هیچ راهی برای جلوگیری از دیابت نوع ۱ وجود ندارد. اما محققان در تلاش برای پیشگیری از بیماری یا تخریب بیشتر سلول های جزایر در افرادی هستند که تازه تشخیص داده می شوند.

مرض قند در کودکان

مرض قند نوع ۱ معمولاً در سنین بین ۱۱ تا ۱۳ سالگی شایع است این بیماری در کودکان کوچکتر از ۵ سال به ندرت دیده شده با این حال حتی ممکن است در نوزادان چند روزه نیز بیماری قند مشاهده شود .

شما نمی توانید از دویدن ، بازی کرن و سوزاندن انرژی در کودک جلوگیری کنید که این موضوع می تواند در تعادل برقرار کردن بین میزان غذا خوردن و مقدار انسولین تزریقی کار را مشاهده نماید معمولاً دو یا سه تزریق انسولین با اثر کوتاه و متوسط انجام می گردد .

در چنین مواردی شما فقط باید نگران وقوع واکنش های هیپوگلیسمی ( کاهش قند خون ) در کودکتان باشید وهمیشه باید آن ها را زیر نظر داشته باشید همچنان که کودک بزرگتر می شود و شما نیز به این وضعیت عادت می کنید و برایتان راحت تر است و استقبال بهتری خواهید کرد .

شما می توانید در هر سنی به کودکتان آموزش تزریق انسولین را بدهید اما نیاز است که مقدار انسولینی که تزریق می شود را شما کنترل کنید برای راحت بودن می توانید از قلم های انژکتور استفاده کنید زیرا استفاده از آن آسان تر خواهد بود .

هیپوگلیسمی

قند در کودکان به دلیل فعالیت زیادی که دارند به سرعت کاهش می یابد به همین دلیل ممکن است علائم هشدار دهنده در هیپوگلیسمی وجود داشته باشد در کودکانی که کوچک تر هستند امکان دارد این علائم دیده نشوند .

در صورتی که قند کاهش یابد کودک دچار خواب آلودگی و یا حتی بیهوشی می گردد به همین منظور بهترین درمان تزریق گلوکاگون است ، هنگامی که از این تزریق استفاده کنید کودک به مواد خوراکی کربوهیدراتها نیاز دارد بهتر است حتما ً به کودکتان آموزش های لازم در وقوع واکنش هیپوگلیسمی را بدهید تا بداند در صورت وقوع چه کاری باید انجام دهد .

به طور کل بیماری دیابت نوع ۱ در صورتی که کنترل و درمان نشود می تواند بسیار خطرناک باشد و بهتر است قبل از هر اقدامی با پزشک خود مشورت کنید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود به خصوص هنگامی که می خواهید فعالیت ورزشی شدید را شروع کنید نیاز است در مورد نوع فعالیت ازپزشک خود مشاوره بگیرید .

مقاله های مرتبط عبارتست از :

درمان دیابت

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۲

دیابت بارداری

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

با تشکر انجمن دیابت شرق تهران

پاسخ

11 + 15 =