دیابت در نوجوانان

دیابت در نوجوانان

دیابت در نوجوانان یک مشکل جدی در دنیای امروز محسوب میشود بیش از سی هزار نوجوان مبتلا به دیابت نوع ۱، هر ساله در آمریکا تشخیص داده می شوند. همچنین تعداد نوجوانان مبتلا به دیابت ، افرادی که بالای سن ۴۰ سال را دارند و افرادی که اضافه وزن پیدا می کنند روز به روز در حال افزایش است .

انجمن های دیابت و کلینیک ها گزارش می دهند که تقریبا نیمی از موارد دیابت نوع ۲ در دوران کودکی ، نوجوانان چاق و افرادی که  سابقه ی خانوادگی دارند است .

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

بیماری دیابت در نوجوانان

دیابت یک بیماری است که بدن انسان قادر به تولید یا استفاده از انسولین نیست. در واقع دیابت یک بیماری جدی محسوب می شود و در صورتی که رسیدگی لازم انجام نشود می تواند خطرهای زیادی را ایجاد کند و به بدن انسان مانند چشم، دندان ها، لثه ها، رگ های خونی، اعصاب و کلیه آسیب برساند. به همین دلیل است که دیابت در اکثر موارد نارسایی بالغ، نارسایی کلیه و قطع عضو کمتری ایجاد می کند . و اگر درمان نشود، می تواند باعث سکته مغزی، بیماری قلبی و در نهایت مرگ شود. این مشکلات نه تنها بزرگسالان با آن رو به رو هستند بلکه نوجوانانی که در دوران کودکی مبتلا به دیابت شده اند هم گرفتار هستند مهم ترین عامل در درمان دیابت این است که همیشه قند خون را طبیعی نگه دارید.

دیابت در نوجوانان

دیابت در نوجوانان

انواع دیابت در نوجوانان

اساسا دو نوع دیابت وجود دارد که بر نوجوان تاثیر می گذارد. دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ است. دیابت نوع ۱ بر عملکرد سیستم ایمنی تأثیر می گذارد، زیرا سیستم ها به سلول های تولید کننده انسولین پانکراس، همچنین به عنوان سلول های بتا شناخته می شود. به همین دلیل، پانکراس توانایی تولید انسولین را از دست می دهد. به همین دلیل است که افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ هر روز انسولین را مصرف می کنند.

علائم دیابت نوع ۱ عبارتند از:

  • کاهش وزن
  • افزایش ادرار و تشنگی
  • بینایی تیره
  • خستگی و گرسنگی مداوم

اگر نوجوان در زمان مناسب درمان نشود، می تواند به کما دیابت مبتلا شود که می تواند زندگی اش را در معرض خطر قرار دهد.

در نوع دیابت نوع ۲، بدن قادر به درستی استفاده از انسولین تولید شده توسط بدن نیست و نیاز به انسولین  از یک منبع خارجی  دارد. علائم دیابت نوع ۲ شبیه به دیابت نوع ۱ است.

علائم دیابت نوع ۲ عبارتند از :

  • احساس خستگی
  • تهوع و تشنگی
  • زخم ها به آرامی بهبود می یابند
  • اغلب عفونت را دریافت خواهد کرد
  • بینایی تاری را توسعه می دهد
  • باعث کاهش وزن خواهد شد.

نقش والدین در نوجوانان مبتلا به دیابت

والدین در ابتلا به دیابت  نقش مهمی را  ایفا می کنند. آنها باید مراقبت نشانه های افسردگی در نوجوانان خود باشند و از لحاظ عاطفی فرزندان خود را تامین کنند و نوجوانان خود را از هر گونه مواد مخدر مانند سیگار و … و هر گونه مصرف الکل دور کنند .

دیابت در نوجوانان

دیابت در نوجوانان

نوجوان  مبتلا به دیابت که به سیگار کشیدن عادت کرده ، در معرض خطر بیماری های قلبی-عروقی و گردش خون است. مصرف الکل می تواند باعث ایجاد هیپوگلیسمی یا کاهش قند خون شود. این وظیفه والدین است تا فرزند خود را از خطر احتمالی که ممکن است با آنها شروع به سیگار کشیدن، نوشیدن الکل یا مصرف مواد مخدر را آگاه سازد، آگاه سازد.
کودکان و نوجوانانی که مبتلا به دیابت هستند، در تلاشند تا زندگی عادی را به چالش بکشند. آنها باید قبل از انجام کارهای ساده ای مانند رفتن به یک مهمانی، ورزش و حتی ماندن با دوستان، دو بار فکر کنند. این به این دلیل است که آنها نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا انسولین دارند. سطح قند خون آنها باید چندین بار از طریق روز بررسی شود. همچنین، در جلسات، باید از مواد غذایی ناسالم اجتناب کنند. دیابت نه تنها چالش های رفتاری، بلکه همچنین چالش های عاطفی را ایجاد می کند.
خانواده می تواند  با همکاری پزشکان، متخصصین تغذیه و انجمن دیابت، دیابت را کنترل کند .
خانواده باید با همکاری پزشکان، متخصصین تغذیه و مددکاران دیابتی کار کنند. معلمان، مشاوران، پرستاران مدرسه، ارائه دهندگان مراقبت روزانه و سایر اعضای جامعه می توانند پشتیبانی و هدایت گسترده ای را ارائه دهند.

مقاله های مرتبط سایت انجمن دیابت عبارتست از :

درمان دیابت

ورزش و دیابت

تغذیه در بیماری دیابت

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۲

انسولین

داروهای دیابت

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

با تشکر انجمن دیابت شرق تهران

پاسخ

1 × 5 =