دیابت بیماری خاموش

دیابت بیماری خاموش

دیابت یک بیماری مزمن و بسیار شایعی می باشد که باعث بروز مشکلات زیادی در افراد می شود. این بیماری بر روی نحوه استفاده و عملکرد انسولین در بدن تاثیر می گذارد و با علائمی مختلفی خود را نشان می دهد. مطلع شدن از ابتلا به دیابت می تواند بسیار وحشتناک باشد. اما اطلاع از بیماری دیابت آن قدرها هم ترسناک نیست. افرادی که به دیابت مبتلا هستند هم می توانند عمری طولانی داشته باشند. حال اینکه باید بدانیم مهم ترین عامل دیابت چیست؟ عوارض دیابت چبیست؟ چگونه بفهمیم دیابت داریم؟

برای پاسخگویی به این سوالات در ادامه مطلب با ما همراه باشید:

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

چگونگی سوخت و ساز قند در بدن

غذای مصرفی از سه نوع ماده اصلی تشکیل شده است که شامل کربوهیدرات ها پروتئین ها و چربی ها می باشند در طول گوارش کربوهیدرات ها به قند تجزیه می شوند که با نام گلوکز هم شناخته می شوند. این نکته را باید در نظر داشت که کربوهیدرات ها در غذاهایی مانند نان، برنج، ماکارانی، سیب زمینی، میوه ها، شیر و ماست یافت می شوند. در یک فرآیند گوارش طبیعی، قند از طریق جریان خون از معده وارد ماهیچه ها و سلول های چربی می شود هرچند قند نمی تواند بدون کمک هورمون ویژه ای به اسم انسولین وارد این سلول ها شود. انسولین مانند یک کلید عمل می کند و امکان ورد قند به سلول های چربی و سلول ها را می دهد. به این تزتیب سلول ها از قند به عنوان سوختی برای تامین انرژی لازم برای بدن استفاده می کند. زمانی که این فرآیند بدن نقص صورت گیرد قندی که از معده وارد جریان خون شده می تواند وارد ماهیچه ها و سلول های چربی ازخون خارج شود. به این شکل می توان غلظت قند در خون را اندازه گیری کرد.

اما در افراد مبتلا به دیابت، قند وارد جریان خون می شود اما یا پانکراس میزان کافی از انسولین را که با میزان قند وارد شده در جریان خون مطابقت دارد تولید نمی کند یا سلول های بدن به انسولینی که بدن تولید کرد واکنش نشان نمی دهد در هر دو مورد نتیجه یکسان می باشد.

نشانه های بالا رفتن قند خون چیست؟

زمانی که ورودی سلول ها برای جذب قندخون بسته شود، قند در جریان خون تلنبار شود در نتیجه میزان قند خون بالا می رود که باعث بروز مشکلات متعددی می شود به دلیل اینکه قندها نمی توانند وارد سلول های بدن شوند، بدن نمی تواند انرژی مورد نیاز خود را بدست بیاورد د نتیجه ممکن است فرد احساس خستگی یا  کوفتگی کند و بدن سعی کند تا قند اضافی در خون را با بیرون کشیدن مایع از سلول ها رقیق کند و این مسله منجر می شود تا فرد احساس تشنگی زیادی کند. به مرور زمان میزان بالای قند خون می تواند به اندام های حیاتی مربوط به جریان خون مانند چشم ها کلیه ها اعصاب و قلب آسیب برساند. اگر دیابت به درستی مهار نشود می تواند عوارض جدی مانند کوری قطع عضو از کار افتادن کلیه ها حمل قلبی یا سکته مغزی را به بار آورد.

دیابت بیماری خاموش

دیابت بیماری خاموش

پیشگیری از دیابت

رژیم غذایی: با کم کردن میزان کربوهیدرات هایی که در وعده ها و میان وعده ها مصرف می شود می توان میزان قند وارد شده به جریان خون را تنظیم کرد تا میزان انسولین در بدن افزایش پیدا نکند. این مسله می تواند به معنی مصرف غذاهایی با میزان بالای قند مانند کیک و کلوچه آبنبات و نوشابه باشد

ورزش کردن: فعالیت های جسمانی ماهیچه ها و سلول های چربی بدن را به انسولین پذیراتر می کند.

مصرف داروها : گاهی ممکن است پزشک متخصص داروهایی را تجویز کند که باعث می شوند تا قندی که وارد جریان خون می شود را تنظیم کند. در برخی موارد تزریق انسولین هم ممکن است ضروری باشد.

مقالات مرتبط با این مطلب:

تغذیه و دیابت

رژیم غذایی مناسب برای قندخون بالا

کنترل قندخون

پاسخ

یک × یک =