درمان زخم دیابت

درمان زخم دیابت

بیماری دیابت توانایی استفاده درست از قند را در بدن می گیرد و ضایعات مختلفی در بدن ایجاد می کند . ولی آن ضایعاتی که منجر به زخم می شود بسیار مهم است و درمان زخم دیابت بسیار مهم می باشد .

ضایعات دیابت در بدن

  • آسیب به اعصاب ، این اعصاب ممکن است اعصاب حسی باشد که حس بیمار و درک بیمار از درد را از او می گیرد . بیمار بدون آنکه بداند قسمتی از بدنش زخم شده است و این زخم در حال پیشرفت است ولی خود فرد متوجه این موضوع نیست .
  • یا به عنوان مثال دچار سوختگی شود اما متوجه این موضوع نشود که این سوختگی ها در بیماران دیابتی سریعا عمیق می شوند .
  • آسیب به اعصاب حرکتی ، توانایی حرکت بیمار را از او می گیرد و فرد دچار اختلال در راه رفتن ، نشستن و حرکت کردن می شود و به دلیل همین حرکت کمتر ممکن است به زخمهای دیابتی دچار شود . به این زخمها زخم های نوروپاتی می گویند یعنی اعصاب درگیر هستند .
  • آسیب به اعصاب محیطی ، اعصاب محیطی ضایعات مختلفی دارد .

ضایعات دیابت در سیستم عروقی

ولی مهمترین ضایعات آن دسته هستند که به سیستم عروقی بدن آسیب می زند و از حالت طبیعی خارج می شود و سیستم عروقی دیگر کار نمی کند .

در این حالت غددی که باید عرق ترشح کنند این کار را نمی کنند و پوست خشک می شود که به اصطلاح پوست آیینه ای شده است . در این حالت به دلیل خشکی پوست با یک ترک کوچک می تواند به یک ترک عمیق منجر شود . این دسته زخم ها نروپاتی هستند .

دسته دیگر زخم ها ایسکمی هستند . بیمارهایی که مشکل خونرسانی به ناحیه ای از اندام تحتانی را دارند که می تواند شریانی یا وریدی باشد .

در آسیب هایی که به علت تنگی شریان است ، مواد غذایی و اکسیژن به سلول ها نمی رسد و مرگ سلول را داریم و این مرگ منجر به پوسیدگی بافت می شود و زخم های بزرگی را در بافت ایجاد می کند .

یا وریدی هستند که فرد در موقع استراحت درد دارد . از نشانه های مشکلات عروقی درد می باشد که درد معمولا در ناحیه ساق پا است و منجر به زخمهایی در نوک انگشتان ، ساق پا و قوزک می شود .

چرا زخم های دیابتی مشکل زا می شوند ؟

در بیماران دیابتی با کوچکترین خراش یا عارضه ای در پوستشان ترکیبی از میکروارگانیسم های بیماری زا در آن ها باعث بروز زخم می شود .

این معمولا یا به دلایل عروقی یا به دلایلی که بیمار مشکل حسی دارد این زخم پیشرفت می کند .

عکس درمان زخم دیابت

عکس درمان زخم دیابت

توصیه ها برای جلوگیری از زخم های دیابتی

اولین پیشنهاد آن است که حتما مواردی که پزشک توصیه می کند را خیلی دقیق رعایت کنند . بیماران دیابتی  حتما باید روزانه کفششان را چک کنند که حتی یک سنگ ریزه یا هر شی خارجی می تواند دچار ایجاد زخم در پا شده و بیمار متوجه این موضوع نشود به این دلیل که مشکل حسی دارد و درد را درک نمی کند .

از پوشیدن جوراب های سیاه ، قرمز یا رنگ هایی که خون یا ترشح را نشان نمی دهند پرهیز کنند .

کفش های خیلی راحتی بپوشند و از پوشیدن کفش های جلوباز و صندل خودداری کنند و در ساعات آخر روز اقدام به خرید کفش کنند که پا در نهایت فشار خود می باشد و تورم زیادی دارد . در این حالت می توانند کفش های راحت تری تهیه کنند .

بررسی روزانه پاها را انجام دهند .

مشکل دیگر بیماران دیابتی ، مشکل بینایی است. ممکن است خودشان به تنهایی نتوانند اما حتما از شخصی کمک بگیرند و پاها را روزانه معاینه و بررسی کنند .

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

نتیجه

جهار مرحله در زخم های دیابتی داریم که متاسفانه مرحله اول است که می تواند با یک مراجعه به پزشک و درمان آنتی بیوتیک خوراکی مسئله بیمار حل شود . از این مرحله که عبور کند در هر کدام از سه مرحله دیگر بیمار حتما باید بستری شود و متناسب با میزان وسعت و میزان درگیری عضو در آن زخم دیابت و مشکلات استخوانی و مدت ایجاد آن زخم باید آنتی بیوتیک مخصوص خودش را بگیرد و حداقل دو تا سه هفته طول می کشد .

پاسخ

11 − شش =