درمان دیابت

درمان دریابت

دیابت از موارد بیماری هایی است که مزمن می باشد و برای فرد بسیار خطرناک می باشد که اصولا کمی موجب تغییر در روند عادی زندگی شخص می شود . اصولا دیابت از بیماری هایی که است که درمان نمی شود اما بایستی آن را کنترل کرد .
بیماری دیابت بیماری خونی مزمن محسوب می شود که به دلیل کمبود کلی یا جزئی هورمون انسولین که به وسیله پانکراس ترشح می شود رخ می دهد .

پانکراس به قند موجود در خون کمک می کند که به انرژی تبدیل شود و انرژی لازم را به بدن جهت انجام فعالیت های روزانه تهیه کند .

  زمانی که قند در خون به اندازه زیادی پخش شود و بدن قادر به این نباشد که جذب و هضم و تبدیل آن به انرژی را نداشته باشد معمولا بیماری دیابت رخ می دهد . در نهایت اندازه چربی خون که از پروتئین و گوشت گرفته می شود به قند

تبدیل می شود و در نهایت باعث می شود که برخی از اعضای بدن مانند چشم و کلیه و اعصاب از کار بیفتد . دیابت به اندازه بسیاری بر پانکراس تاثیرات بسزایی می گذارد و موجب می شود که از بین رود و نیز سبب می شود که پانکراس قادر به این نباشد که انسولین را به میزان کافی ترشح کند در نهایت قند از خون زدوده نمی شود و به شکل تراکم باقی می ماند .

علائمی که بسیار در این بیماری رایج می باشد تکرر ادرار – تشنگی حاد – کم شدن وزن شدید – گرسنگی و تشنگی مداوم – مشکلات بینایی – خستگی زودرس – کند بودن روند بهبودی زخم هایی که بر اثر سوختگی و بریدگی رخ داده است .

همانطور که گفته شد می توان بیماری دیابت را به سه نوع تقسیم کرد: نوع اول دیابت ،که در اثر اختلالات در سیستم ایمنی بوجود آمده که پانکراس را درگیر می کند و باعث عدم ترشح انسولین از پانکراس می شود که در این نوع تزریق انسولین پیشنهاد می شود. در نوع دوم ،انسولین در بدن وجود داشته اما بدن نسبت به انسولین موجود، مقاومت نشان می دهد. نوع سوم آن دیابت بارداری است که در بعضی زنان باردار اتفاق می افتد.

دیابت که به آن بیماری قند هم می گویند که بیشر افراد جامعه را گریبان گیر خود کرده است . این بیماری یک شکل اختلال متابولیک و سوخت و سازی در بدن می باشد که به وسیله آن انسولین قدرت خود را از دست می دهد و دیگر نمی تواند انسولین تولید کند یا  بالعکس در بدن فرد مقاومت در مقاتبل بدن انسان به وجود می آید در نهایت انسولین تولیدی قادر به این نمی باشد که وظیفه عادی و طبیعی خود را انجام دهد . دیابت موجب می شود سرعت و توانایی بدن در استفاده سوخت و ساز کامل گلوکز کاسته شود به همین علت اندازه قند خون بالا می رود که به آن هایپرگلیسمی می گویند . با بالا رفتن قند در طولانی مدت بدن می تواند عوارضی یا خراب شدن رگ های بسیار ظریف در بدن به وجود آورد که می توانند اندام های گوناگون بدن مانند کلیه – چشم و اعصاب و قلب را دچار اختلالاتی کند .

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان بیماری ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

دیابت و روش های درمان آن

دیابت دو نوع دارد که معمولا در رابطه با نوع یک و دو بودن این بیماری مطالبی را هر فردی دانسته و با آن آشنایی دارد . در دیابت نوع یک خراب شدن سلول های بتا در پانکراس موجب می شود تولید انسولین دچار اختلالاتی شود و در نوع دو دیابت مقاومت بدن به انسولین وجود دارد که در آخر امکان دارد به تخریب سلول های بتای پانکراس و نقص کامل تولید انسولین بروز می دهد . در دیابت نوع دو عوامل ژنتیکی ، افزایش وزن ، کم تحرک بودن نفش بسزایی در مبتلا شدن فرد دارد .

 دیابت نوع یک

دیابت نوع یک بیماری می باشد که مزمنی است که زمانی که پانکراس یا همان لوزالمعده اندازه کمی انسولین ترشح می کند و یا اصلا انسولین ترشح نمی کند بروز می کند . عوامل متعددی مانند عوامل ژنتیکی و آلوده شدن به ویروس هایی منحصر به فرد می تواند موجب شود فرد به دیابت نوع یک مبتلا شود . هرچند دیابت نوع یک اصولا در کودکی و نوجوانی اتفاق می افتد . اما بزرگسالان بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند .

تشخیص بیماری دیابت نوع اول

علائم دیابت نوع یک

 • گرسنگی بیش از حد و بیشتر شدن اشتها
 • پا بی حس می شود و یا دچار سوزن سوزن شدن می شود
 • وزن بدون دلیل قابل توجهی و به صورت چشمگیری کاهش پیدا می کند و خستگی و بی حالی فرد را درگیر می کند .
 • مشکلات پوستی مانند خشکی پوست – عفونت های قارچی و باکتریایی که بر طبق تحقیقاتی که انجام شده است اندازه آن در دخترها بیشتر از پسرهاست .
 • فرد به تاری دید دچار می شود .
 • فرد هوشیاری خود را از دست می دهد .

دیابت نوع دو

در دیابت نوع دو بدن توانایی خود را در برابر استفاده و ذخیره گلوکز از دست می دهد و گلوکز به جای تبدیل به انرژی به جریان خون باز گشته و موجب می شود علائم و نشانه های مختلفی رخ دهد .

دیابت نوع دو

دیابت نوع دو که با عنوان دیابت بزرگسالی یا غیر وابسته به انسولین معروف می باشد به دلیل عدم توانایی بدن در تولید انسولین کافی و یا ناتوانی از استفاده بهینه از انسولین تولیدی بروز می کند . حالتی که به آن  ایستادگی در برابر انسولین گفته می شود .

علائم دیابت نوع دو

 • دست و پا احساس سوزش می کند و بی حس می شود
 • فرد دچار تشنگی می شود و میل زیادی به نوشیدن مایعات دارد
 • فرد دچار خستگی بیش از حد می شود که دلیل قابل توجیه ای برای آن نمی باشد.
 • پر ادراری
 • عفونت مداوم لثه – پوست – مثانه
 • تاری دید
 • فرد زودرنج می شود
 • زخم هایی که به وجود می آیند امکان بهبودی ندارند

دیابت چه عوارضی را برای فرد به وجود می آورد

 • مردانی که به دیابت مبتلا می شوند دچار ناتوانی جنسی می شوند که همراه با اختلال نعوذ می باشد .
 • زنانی که به دیابت دچار می شوند میل جنسی آن ها کاهش پیدا می کند و واژن ها دچار عفونت می شود.
 • سکته های قلبی و مغزی برای فرد به وجود می آید .
 • عصب بینایی فرد آسیب می بیند و در نهایت به کوری مبتلا می شود .
 • کلیه ها دیگر نمی توانند عملکرد خود را به خوبی انجام دهند و این امر باعث می شود فرد کلیه های خود را از دست دهد و در نهایت مجبور به دیالیز می شود .

درمان دیابت نوع یک

 سازمان غذا و داروی آمریکا روش تائید سریع درمان با CLBS03 را برای افرادی که به دیابت نوع یک مبتلا هستند را ارائه کرده است . این امر به این منظور می باشد که جهت تسهیل توسعه  و ارزیابی داروهایی که برای درمان بیماری های حاد و رفع کردن نیازهای جدی برآورد نشده ی پزشکی ارائه می شوند طراحی شده است . درمان با CLBS03 بر طبق استفاده از سلول های T تنظیمی به منظور متعادل شدن سیستم ایمنی بیماران مبتلا به بیماری های خود ایمنی همچون دیابت نوع یک ارائه شده است . افرادی که به این نوع دیابت مبتلا هستند سلول های Treg  آن ها موجب می شود سلول ها T  موثر یا T effector  به سلول های انسولین ساز که همان سلول های بتا می باشد در پانکراس حمله کند . CLBS03 دارای سلول های Treg هر بیمار است که اندازه آن ها جهت کمک به ایجاد تعادل در سیستم ایمنی بیشتر می شود . در تحقیقاتی که به دست آمده است تشخیص داده شده است که CLBS03 به همراه امنیت کامل سلول های Treg را به بیماران تحویل می دهد و اینکه فرد به انسولین احتیاج دارد کاسته می شود .

درمان دیابت در قدم نخست نیاز به تشخیص  نوع این بیماری دارد . همانطور که در مطالب قبل گفته شده است دیابت یا بیماری قند خون علائم و نشانه هایی از خود را در فرد نشان می دهد و نیز گفته شد که دیابت دو نوع دارد که دیابت نوع یک و دیابت نوع دو می باشد . دیابت نوع اول دلایل گوناگونی دارد که شامل مواردی مانند عوامل محیطی و ایمونولوژیکی و عامل ژنتیک که همان وراثت می باشد در ایجاد آن تاثیرات بسزایی دارد . همچنین دیابت نوع دو که عوامل محیطی و ژنتیک در به وجود آمدن آن تاثیرات بسزایی دارد . دیابت نوع دو یک دلیل اساسی و مهم رخ می دهد و این است که تولید انسولین کم می شود و یا بدن در برابر انسولین بیش از حد ایستادگی می کند .

انجمن دیابت ایران به همراه تیم مجربی که دارد روش هایی را جهت درمان نوع اول بیماری قند خون و نوع دوم این بیماری برای افراد مطالبی را ارائه کرده است .

درمان دیابت نوع اول

درمان دیابت نوع اول به وسیله تزریق انسولین امکان پذیر می باشد . جهت درمان دیابت نوع اول روش درمانی توسط داروهای خوراکی به تنهایی تاثیری ندارد .

انسولین به عنوان داروی کنترل قند خون که حاوی انواع گوناگونی می باشد. این داروی کنترل کننده بیماری قند خون که به شکل انسولین با تاثیر کوتاه مدت نوعی دیگر با اثر طولانی مدت و نیز انسولینی با تاثیر میان مدت ارائه می شود .

جهت درمان نوع اول بیماری قند خون امکان دارد در بعضی از موارد رژیم های درمانی چند قسمتی و طولانی که ترکیبی از انسولین و داروهای خوراکی را شامل می شود تجویز شود .

در روزهای اولیه درمان دیابت نوع اول ، پزشک متخصص با راهنمایی و آموزش  بیمار در رابطه با نیازهای گوناگون وی در طول درمان از جمله تزریق انسولین آموزش هایی را به  وی می دهد  و نیز جهت درمان فردی که بیماری قند خون مبتلا شده است رژیم غذایی سالم و کنترل شده ای را تجویز می کند این مسئله به فرد کمک شایان می کند که اندازه گلوکز خون را در بهترین شکل کنترل کند . در بیشتر موارد استثنایی اگر کنترل کردن دیابت به آسانی پیش نرود ممکن است پمپ انسولین که به وسیله یک سوزن که از زیر پوست این ماده کنترل کننده قند خون را به شکل مداوم در بدن آزاد می کند برای درمان دیابت فرد تجویز می شود .

 

برای اینکه به صورت مادام العمر بیماری دیابت برطرف شود پیوند لوزالمعده توصیه می شود . این پیوند در حالی که درمان قطعی دیابت نوع اول خواهد بود که بدن عضو جدید را بپذیرد . البته در صورت پذیرش عضو جدید به وسیله بدن فرد بایستی داروهای ضعیف کننده سیستم دفاعی را در طول عمر خود همچنین مصرف کند .

درمان دیابت نوع دوم

کسانی که به دیابت نوع دوم مبتلا هستند می توانند از طریق ورزش های مرتب و پیروی از یک رژیم غذایی و کنترل کردن وزنشان ، اندازه گلوکز خون را در بدن خود کنترل کنند .

 در این روش درمان جهت نوع دوم از بیماری قند خون فرد می بایستی مصرف چربی را کاهش دهد و انرژی که برای بدن وی نیاز است را از کربوهیدرات های پیچیده مانند برنج و نان بدست آورد . این مراقبت ها جهت کنترل و برطرف کردن نوسانات گلوکز در بدن فرد مبتلا به دیابت انجام می شود .

فردی که به دیابت نوع دو مبتلا می باشد در برنامه غذایی خود همواره می بایست اندازه ثابتی کالری دریافت کند و نیز باید به شکل مرتب قند خون خود را چک کند . در رابطه با این موضوع اگر بعد از رعایت رژیم و آغاز درمان سطح قند خون بالاتر یا پایین تر از میزان تعیین شده باشد . با پزشک خود می بایست مشورت کرد که برنامه غذایی را تغییر دهد تا مجددا سطح قند خون به وضعیت عادی خود برگردد .

در این نوع از بیماری قند خون و درمان آن در صورت فعالیت های حاد یا بروز یک بیماری دیگر که امکان دارد روی سطح قند خون فرد تاثیراتی بگذارد می بایستی مراقب بود و به صورت مرتب قند خون خود را کنترل کرد .

در این روش درمانی امکان دارد ورزش های منظم و رعایت رژیم های غذایی سالم به تنهایی جهت کنترل قند خون کافی نباشد در این مواقع امکان دارد پزشک متخصص جهت کنترل کردن قند خون یک یا چند دارو را تجویز کند . این داروها به صورت خوراکی می باشند و اصولا سولفونیل اوره و یا متفورمین می باشد . این شرایط اصولا برای افرادی که دارای چاقی مفرط هستند رخ می دهد . در نهایت اگر تمام این روش ها برای درمان نوع دوم بیماری قند خون پاسخگو نباشد امکان درد جهت کنترل قند خون تزریق انسولین توصیه شود.

مقاله های مرتبط عبارتست از :

درمان دیابت

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۲

دیابت بارداری

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

با تشکر انجمن دیابت شرق تهران

6 thoughts on “درمان دیابت

 1. بهادر - شهریور ۱۳, ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۳ ق.ظ

  تشخیص دیابت در چه زمانی مطرح می‌شود؟

  پاسخ
  • diabetcenter - شهریور ۱۳, ۱۳۹۷ در ۱۰:۲۲ ق.ظ

   اگر میزان قند خون ناشتا حداقل در دو آزمایش بیش از ۱۲۶ میلی‌گرم در هر صد سی‌سی خون باشد، تشخیص دیابت را می‌توان مطرح كرد.

   پاسخ
 2. شقایق - شهریور ۱۳, ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۴ ق.ظ

  تفاوت دیابت نوع یك با دو چیست؟

  پاسخ
  • diabetcenter - شهریور ۱۳, ۱۳۹۷ در ۱۰:۲۳ ق.ظ

   دیابت نوع یك را دیابت وابسته به انسولین نیز می گویند، این نوع دیابت به دلیل بروز علایم به سرعت تشخیص داده می‌شود و درمان شروع می‌شود. دیابت نوع دو یا دیابت غیروابسته به انسولین، در آن علایم پركنومی پدیدار می‌شود و معمولاً چندین سال طول می‌كشد تا شخص از بیماری خود آگاهی یابد . اغلب این بیماران با رعایت رژیم غذایی و ورزش درمان می‌شوند. گاهی اوقات برای رساندن قند خون به میزان طبیعی از قرص‌های خوراكی پایین آورنده قند خون و یا انسولین هم استفاده می‌شود

   پاسخ
 3. صابری - شهریور ۱۳, ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۶ ق.ظ

  سلام می خواستم بدونم اهمیت اندازه‌گیری قند خون در چیست؟

  پاسخ
  • diabetcenter - شهریور ۱۳, ۱۳۹۷ در ۱۰:۲۱ ق.ظ

   سلام آزمایش قند خون به صورت ناشتا ، ۲ ساعت پس از مصرف صبحانه و قند عصر و ثبت آن به كنترل بهتر دیابت كمك می‌كند. اندازه‌گیری قندخون نشان می‌دهد كه پاسخ بدن به رژیم غذایی و برنامه ورزشی و داروها و انسولین چگونه است.

   پاسخ

پاسخ

4 − دو =