درمان دارویی در دیابت

درمان دارویی در دیابت

وقتی که دیابت ایجاد شد باید بپذیریم که بیماری ایجاد شده است و با درمان صحیح با کمک داروها یی که در اختیار داریم بتوانیم بیماری را کنترل کنیم تا از عوارض مرتبط با بیماری پیشگیری کنیم .

درمان دارویی دیابت دو دسته هستند :

  • داروهای خوراکی
  • داروهای تزریقی

کلا نحوه استفاده از داروها و این که چه ترکیبی را برای بیماران توصیه شود بستگی به وضعیت بیماری ، درجه افزایش قند خون و وزن بیمار دارد همچنین شرایط وبیماری های همزمانی که بیمار دارد و داروهای دیگری که استفاده می کند .

پزشک تمام این عوامل را در نظر می گیرد و داده مناسب را برای بیمار تجویز می کند که این دارو می تواند داروهای خوراکی باشد یا داروهای تزریقی . وقتی که پزشکی انسولین را تجویز می کند به این معنی نیست که به انتهای خط رسیده ایم و یا مشکلی در ارتباط با بیماری وجود دارد .

گاهی انسولین که یک داروی تزریقی است به عنوان خط اول درمان برای بیماران استفاده می شود و تنها چیزی که مهم است اعتماد بیمار به پزشک و کادر درمانی است تا بتواند با نحوه صحیح استفاده از دارو ها از جمله انسولین آشنا شود و از عوارض مرتبط با دارو از جمله کاهش قند خون که بسیاری بیماران نگران آن هستند جلوگیری شود . یک دسته دیگر داروهای تزریقی وجود دارند که تقریبا در بازار جدید هستند که تزریقی هستند اما انسولین نیستند که به کاهش قند خون ، کاهش وزن ، کاهش فشار خون می توانند تا حدی کمک کنند .

دردرمان دیابت نکته ای که مهم است تعامل بین پزشک ، بیمار و کادر درمانی است تا بتوانیم با کنترل قند خون ، کنترل عوارض بیماری را انجام دهیم و به موقع تمام عوارض را کنترل کنیم تا مشکلی برای بیمار ایجاد نشود .

درمان های جدید برای بیماری دیابت

وقتی به بیماری دیابت مبتلا هستید باید شاخص گلیسمی یا میزان قند خون را اندازه بگیرید . پزشکان می گویند که باید این کار را چهار بار در روز انجام دهید . باید به سر انگشتمان سوزن بزنیم تا یک قطره خون ظاهر شود . این قطره کوچک را در دستگاه می گذاریم و پنج ثانیه بعد نتیجه ظاهر می شود .

لوزالمعده میزان قند خون را کنترل می کند . لوزالمعده فرد سالم به شکل پیوسته هورمون انسولین ترشح می کند اما وقتی سلول های لوزالمعده که به سلولهای بتا معروف هستند کار خود را به درستی انجام ندهند این تعادل برهم می خورد و فرد به بیماری دیابت مبتلا می شود .

عکس درمان دارویی دیابت

عکس درمان دارویی دیابت

دیابت نوع یک یا دیابت نوع دو .

در دیابت نوع یک سیستم دفاعی بدن به یاخته های بتا حمله می کند و این یاخته ها از بین می روند . در نتیجه بیمار دیگر سلول بتا ندارد و انسولین هم در بدنش ساخته نمی شود .

در دیابت نوع دو سلول های بتا در لوزالمعده وجود دارند اما از کار افتاده اند و به اندازه کافی انسولین نمی سازند .

پس از سال ها تحقیق در موسسه ملی تحقیقات و علوم پزشکی فرانسه بالاخره موفق شدند این سلول ها را در آزمایشگاه بسازند . آن ها توانسته اند یاخته های بتای انسانی را تولید کنند . این سلول ها انسولین می سازند .

چگونگی تولید این یاخته های انسانی

آن ها تکه ای از لوزالمعده جنینی را در موش پیوند زده و سلول اهی مورد نیاز یعنی یاخته های بتا را به دست آوردند، اما مقدار این یاخته ها کافی نبود ، پس به این سلول ها ژنی به نام نامیرایی را اضافه کرده اند که باعث می شود تولید یاخته های بتای انسانی در موش بیشتر شود .

این یاخته ها را از موش می گیرند و در ظرف آزمایشگاهی کشت می دهند . حال این سلول ها خیلی به کار پژوهش می آیند. پژوهش در این باره که چگونه سلول ها ی بتا در لوزالمعده بیماران دیابتی نابود می شوند یا درست کار نمی کنند . شاید به این ترتیب بتوان برای درمان انواع مختلف دیابت داروهای جدید پیدا کرد .

امروزه ۸۵ درصد بیماران دیابتی از دیابت نوع دو رنج می برند . این نوع دیابت به اضافه وزن و چاقی مربوط است . به نظر می آید که این مشکل جدی برای سلامتی افراد جامعه به زودی تبدیل به مشکلی فراگیر شود .

در تحقیقاتی بیان شده که نوعی باکتری در روده  می تواند در درمان بیماران دیابت نوع دو مفید باشد . این باکتری کاملا تصادفی کشف شد . هر کس حدود صد هزار باکتری در روده هایش دارد . مدتها است که می دانیم این باکری ها در هضم غذا نقش دارند .

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

نتیجه

در این مورد خاص نشان داده شده است که این باکتری با یاخته های بدن انسان وارد برهمکنش می شود و مصرف قند را در بدن تغییر می دهد به این ترتیب از وخامت بیماری دیابت نوع دو کاسته می شود . در واقع قصد آن ها بر این است که امکان استفاده از این باکتری را برای کسانی که در اثر چاقی مفرط مبتلا به دیابت نوع دو شده اند را بررسی کرده و امیدوارند که پس از چند سال پاسخ را یافته و بدنیم که آیا می توان از این باکتری به صورت درمان مکمل برای  بیماران دیابت نوع دو استفاده کرد ؟

پاسخ

شانزده + 8 =