جلوگیری از بیماری های قلبی و سکته مغزی بر اثر دیابت

جلوگیری از بیماری های قلبی و سکته مغزی بر اثر دیابت

همان طور که پیش تر اشاره کردیم افراد مبتلا به دیابت چند برابر بیشتر از افراد عادی در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی قرار دارند .با رعایت و انجام اقدامات زیر ، با وجود این که در معرض خطر بیماری های قلبی و سکته ی مغزی قرار داشته باشید ، باز می توانید قلب و رگ های خونی خود را سالم و مصون نگه دارید و از بروز بیماری های قلبی و سکته مغزی جلوگیری به عمل آورید .

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

قند خون خود را تحت کنترل داشته باشید

با انجام تست هموگلوبین ای وان سی (A1C ) دست کم دو بار در سال می توانید متوجه شوید که قند خون شما در چه وضعیتی قرار دارد و آیا تحت کنترل است یا خیر ؟این تست میانگین قند خون را برای ۲ تا ۳ ماه گذشته نشان می دهد .هدف این آزمایش برای بسیاری افراد دیابتی کم تر از ۷ است .در برخی افراد که بیماری قلبی دارند یا دارای سایر شرایط پزشکی هستند ، پزشک معالج ممکن است سطح مقدار بالاتر را برای تست ای وان سی توصیه کند .

فشار خون خود را تحت کنترل داشته باشید

هر بار که به پزشک مراجعه می کنید فشار خون خود را چک کنید .سطح مناسب فشار خون برای بسیاری از افراد دیابتی پایین تر از ۹۰/۱۴۰ میلی گرم جیوه است ، مگر این که پزشک معالج سطح متفاوتی را تعیین کرده باشد.

کلسترول خون خود را تحت کنترل داشته باشید

لازم است سطح کلسترول خون خود را دست کم یک بار در سال بررسی کنید سطح کلسترول خون برای بیشتر افراد دیابتی از این قرار است :

  • میزان کلسترول بد (LDL ) : زیر ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر
  • میزان کلسترول خوب (HDL ) : بیش از ۴۰ برای مردان و بیش از ۵۰ میلی گرم در دسی لیتر برای زنان
  • میزان تری گلیسرید (نوعی دیگر چربی در خون) : زیر ۱۵۰میلی گرم در دسی لیتر

اطمینان حاصل کنید غذایی که مصرف می کنید برای سلامت قلبتان مطلوب و مفید است

بکوشید نوعی تغذیه در دیابت خود  داشته باشید که شامل موارد زیر باشد همچنین برای این منظور می توانید با متخصص تغذیه مشورت کنید.

جلوگیری از بیماری قلبی در بیماری دیابت

چنانچه سیگار مصرف می کنید آن را ترک کنید

می توانید از پزشک معالج خود درباره ی راه های ترک سیگار راهنمایی بخواهید

چنانچه به طور روزانه آسپرین مصرف می کنید لازم است در این باره با پزشک خود مشورت کنید

طبق پژوهش های انجام یافته کاهش مصرف روزانه آسپرین می تواند به کاهش خطر بیماری های قلبی و سکته مغزی کمک کند .با مراجعه به پزشک وی به شما خواهد گفت که آیا مصرف آسپرین برای شما صحیح است یا خیر و این مورد را نیز یادآوری خواهد کرد که دقیقاً چه مقداری مصرف نمایید .

درمان فوری سکته ایسکمی گذرا (سکته ناقص )

درمان سریع سکته مغزی ناقص می تواند از بروز سکته ی کامل پیشگیری کند یا دست کم آن را به تعویق بیندازد .درباره ی علائم سکته ناقص پیش تر اشاره کردیم .

انجام فعالیت بدنی

برای بهبود کنترل سطح قند خون کمک به کاهش وزن یا حفظ وزن مطلوب و همچنین کاهش خطرات قلبی عروقی ناشی از افزایش سطح قند خون توصیه می شود دست کم ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش های هوازی با شدت متوسط یا ۹۰ دقیقه ورزش های هوازی سنگین انجام دهید .زمانی که برنامه ورزشی خود را آغاز کردید نباید بیش از دو روز پشت سر هم بین فعالیت های ورزشی خود فاصله ایجاد کنید.

مقاله های مرتبط سایت انجمن دیابت عبارتست از :

درمان دیابت

ورزش و دیابت

تغذیه در بیماری دیابت

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۲

انسولین

داروهای دیابت

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

با تشکر انجمن دیابت شرق تهران

پاسخ

10 + چهار =