تشخیص دیابت نوع ۱

تشخیص دیابت نوع ۱

تشخیص دیابت نوع ۱ می تواند مشکل ساز باشد مگر این که یک سابقه مشخص از دیابت در خانواده وجود داشته باشد. بیشتر افراد نشانه های دیابت نوع ۱ را تشخیص نمی دهند وقتی برای اولین بار ظاهر می شوند.

این نشانه ها  می توانند به آسانی با ویروسی درون شکم اشتباه گرفته شوند چرا که مکررا استفراغ صورت می گیرد .

نشانه ای که ظاهر می شود و مدام بدتر می شود. بیشتر افراد درمان های دارویی می کنند و سپس متوجه می شوند که دیابت نوع ۱ دارند .

 

عکس تشخیص دیابت نوع 1

عکس تشخیص دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۱ چگونه تشخیص داده می شود؟

هنگامی نشانه ها شروع به ظاهر شدن می کنند که پانکراس از کار می افتد و تولید انسولین را متوقف می کند . بیشتر مردم در مدت زمان کوتاهی از هنگامی که نشانه ها ظاهر می شوند آن را تشخیص می دهند. در برخی موارد ، ممکن است این پروسه بیشتر طول بکشد . تشخیص دیابت ها نیاز به نمونه خون دارد تا میزان گلوکز در خون را اندازه گیری کنند.

 

چه تست هایی برای تشخیص دیابت نوع ۱ استفاده می شوند ؟

سه نوع تست استاندارد برای تشخیص دیابت نوع ۱ وجود دارد . نوع انتخابی بستگی به وضعیت شخص و ترجیح پزشک مربوطه دارد :

 

FBG

در تست FBG یک نمونه از خونی گرفته می شود که حداقل فرد برای ۸ ساعت ناشتا می باشد . معمولا در این موارد غذا و نوشیدنی به غیر از آب از نیمه شب قبل از آزمایش استفاده نمی شود .

معمولا فردا صبح زود یک نمونه خون گرفته می شود . اگر نتیجه آزمایش میزان گلوکز را از ۱۲۶ mg/dl  یا بالاتر بود نشانه وجود دیابت است . البته معمولا برای حصول اطمینان از نتیجه آزمایش، تست دوباره تکرار می شود . به طور عادی نتیجه آزمایش دیابت در یک فرد بدون دیابت ۷۰ تا ۱۱۰ mg/dl است . این آزمایش رایج ترین آزمایش برای دیابت است .

گلوکز خون به صورت تصادفی

در این آزمایش یک نمونه خون از شما گرفته می شود اما به زمانی که شما آخرین وعده غذایی خود را خورده اید توجه نمی شود . اگر درجه گلوکز شما بالاتر از ۲۰۰mg/dl  باشد نشان دهنده آن است که شما دیابت دارید .

این آزمایش زمانی ترجیح داده می شود که فرد (اغلب یک کودک) آنچنان درجه گلوکز بالایی داشته باشد که خطر رفتن به کمای دیابتی وجود داشته باشد . طی چند دقیقه  بعد از این تست پزشک می تواند تشخیص دهد که چه میزان گلوکز در خون وجود دارد و انسولین را در صورت تشخیص دیابت نوع ۱ تزریق کند .

 

آزمایش تحمل گلوکز دهانی (OGTT)

این آزمایش تشخیصی از دو روش دیگر متفاوت است زیرا شما درخواست می کنید که فرد یک نوشیدنی شیرین را بنوشد تا اندازه گیری شود که پانکراس فرد چگونه می تواند گلوکزی که شما دریافت می کنید را مدیریت کند. قبل از آن که نوشیدنی را بنوشید یک تست گلوکز گرفته می شود . سپس بعد از دو ساعت از نوشیدن  ، سطوح گلوکز خون هر ۳۰ دقیقه گرفته می شود. در فردی بدون دیابت ، میزان گلوکز بالا می رود و سپس به سرعت می افتد زیرا به صورت طبیعی در بدن انسولین تولید می شود تا سطح گلوکز خون را کاهش دهد . اما در یک فرد با دیابت نوع ۱ گلوکز به تندی بالا رفته میزان گلوکز بالا می ماند زیرا پانکراس توانایی تحویل انسولین مورد نیاز را ندارد .

اگر گلوکز خون شما در ۲ ساعت تعیین شده زیر ۱۴۰ mg/dl باشد ، میزان قند خون شما نرمال است . میزان فراتر از ۲۰۰ mg/dl بعد از این بازه زمانی نشان دهنده دیابت می باشد . اگر میزان گلوکز بالای ۲۰۰ mg/dl باشد ، آزمایش باید در روز دیگر تکرار شود تا نتیج تایید گردند .

 

نتیجه

حتما باید به میزان قند خون خود توجه داشته و در صورت لزوم آزمایشات مورد نیاز را انجام دهید تا در صورت تشخیص دیابت نوع ۱ اقدامات درمانی لازم صورت گیرد .

 

پاسخ

شش − 2 =