تشخیص دیابت بارداری

تشخیص دیابت بارداری

دیابت بارداری نوعی از دیابت است که معمولا زنان باردار به آن مبتلا می شوند. می توان گفت دیابت بارداری یکی از عوارض دوره بارداری می باشد. چیزی بین ۲ تا ۷ درصد مادران باردار به دیابت بارداری مبتلا می شوند. اما علائم دیابت بارداری چیست؟ نقش تغذیه در دیابت بارداری چه میزانی است؟

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

افراد مبتلا به دیابت بارداری به چند دسته تقسیم می شوند؟

خانم هایی که در طول دوران بارداری به دیابت مبتلا می شوند به دو دسته کلی تقسیم می شوند. که در ادامه به توضیح هر دسته پرداخته می شود.

ابتلا به دیابت بارداری قبل از شروع بارداری

دسته اول خانم هایی هستند که قبل از بارداری به دیابت مبتلا بودند و دارو مصرف می کردند. این خانم ها باید ۶ تا ۸ هفته قبل از شروع بارداری میزان قند خون را کنترل کنند. اگر میزان این قند بالا باشد ممکن است برای جنین ناهنجاری ایجاد کند زیرا ۸ هفته اول بارداری تکامل سیستم های مختلف جنین اتفاق می افتد بنابراین بالا بودن میزان قند قبل از بارداری و در طول دوره بارداری تاثیر مستقیم و منفی بر روی جنین خواهد داشت. این افراد باید در طول دوران بارداری همچنان به مصرف داروهای پایین آورنده قندخون ادامه دهند با توجه به اینکه نیاز بدن به این داروها در این دوران نیز بیشتر می شود و باید همچنان تحت نظر پزشک خودشان باشند مرتب چک شوند تا بتوانند داروهای خود را بر حسب افزایش نیاز جهت کنترل دیابت خود ادامنه دهند.

ابتلا به دیابت بارداری بعد از شروع بارداری

گروه دوم کسانی هستند که قبلا دیابت نداشته اند و خانم هایی هستند که به ظاهر سالم اند. پزشک در این افراد بر حسب تصادف با انجام آزمایشات قندخون و با غربالگری به تشخیص دیابت بارداری می شود. به طور کلی انسولین هورمونی است که از لوزالمعده ترشح می شود و وظیفه تنظیم قندخون در بدن می باشد. در طول دوره بارداری بدن نسبت به انسولین مقاومت نشان می دهد در نتیجه بدن برای تنظیم قندخون باید مقدار بیشتری انسولین ترشح کند. بدن برخی خانم ها در این دوران نمی تواند بیش از یک مقدار خاصی انسولین ترشح کند در نتیجه بدن انسولین کم می آورد و مقدار قندخون بالا می رود و دیابت بارداری ایجاد می شود.

تشخیص دیابت بارداری

تشخیص دیابت بارداری

چه افرادی مشکوک به ابتلا به دیابت بارداری هستند؟

  • خانم هایی که وزن بالاتری دارند.
  • خانم هایی که در زایمان قبلی خود نوزادی با وزن بالا به دنیا آورده اند (معمولا بالای ۴ کیلو)
  • خانم هایی که در زایمان قبلی خود نوزاد مرده به دنیا آورده اند و یا سقط های مکرر داشته اند.
  • کسانی که سابقه فامیلی ابتلا به دیابت دارند.

نحوه تغذیه در دیابت بارداری

زمانی که دیابت بارداری در یک فردی تشخیص داده می شود اولین قدمی که انجام می شود شروع مصرف انسولین نیست بلکه اولین قدم ارجاع دادن فرد به مشاور تغذیه می باشد. ااین فرد باید به مدت دو هفته رژیم غذایی خود را تغییر دهد و اصلاح کند. اگر بعد از دو هفته سطح آن بهبود پیدا کرد دیگر نیازی به استفاده از انسولین نمی باشد. در بیشتر موارد می توان با اصلاح الگوی مواد غذایی میزان قندخون کنترل شود. پزشک نباید به قیمت اینکه قند باید کنترل شود مشکل وزن گیری مادر ایجاد شود. باید در عین افزایش وزن مناسب مقدار قند خون هم باید کنترل شود.

پاسخ

شانزده − سیزده =