بیماری دیابت

بیماری دیابت

آیا می دانید بیماری دیابت چه آسیب هایی به دیگر قسمت های بدن می تواند برساند ؟ در این مقاله می خواهیم در مورد تاثیر بیماری دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ بر روی بدن به طور کامل صحبت کنید .

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

بیماری دیابت موجب آسیب رساندن به رگ های خونی

سطوح بالای گلوکز خون می تواند به رگ های خونی کوچک و بزرگ آسیب برساند و باعث بیماری عروقی شود در این جا چگونگی آن توضیح داده شده است .

در رگ های کوچک تر : قند خون بالا می تواند باعث ضعیف شدن و برجسته شدن رگ شود .این امر می تواند باعث ایجاد لخته و پارگی رگ های خون در چشم ، انگشتان پا ، دست ها و کلیه ها شود .

در رگ های بزرگ تر : گلوکز بالا خون ، خصوصاً همراه با فشار خون بالا و کلسترول بالا ، می تواند باعث ایجاد زخم شود .شریان ها سفت و محکم می شوند و تمایل به جمع آوری چربی از جریان خون دارند .این چربی ها رگ خونی را باریک تر می کنند و می توانند باعث لخته و انسداد شوند ، و ریسک حمله قلبی و سکته مغزی و سایر مشکلات را افزایش می دهند.

بیماری دیابت موجب آسیب به اعصاب (نوروپاتی)

فشار خون بالا می تواند به اعصاب آسیب برساند و باعث نوروپاتی دیابتی شود .نوروپاتی می تواند باعث توقف ارسال آهسته یا ارسال سیگنال های عصبی در زمان نامناسب شود.نوروپاتی می تواند باعث احساس سوزش ، تیر کشیدن ، سوختگی ، درد یا بی حسی در کل بدن شود.با گذشت زمان آسیب به عروق خونی و اعصاب می تواند باعث مشکلاتی در کل بدن شود.بعضی از عوارض شایع تر در زیر توضیح داده شده است .

بیماری دیابت

بیماری دیابت

دیابت موجب آسیب به بیماری قلبی عروقی

جریان خون درون رگ ها اکسیژن ، گلوکز و سایر مواد مورد نیاز بدن را به سلول ها تحویل می دهد .وقتی جریان خون نتواند به یک سلول یا بافت بدنی برسد آن ها آسیب می بینند یا می میرند ، اکثر عوارض قلبی عروقی مرتبط با دیابت ، ناشی از انسداد رگ یا کاهش سرعت جریان خون است .بیماری دیابت می تواند ترکیب شیمیایی برخی مواد موجود در خون را تغییر دهد این امر می تواند باعث تنگ شدن یا مسدود شدن کامل رگ ها شود .که به آن تصلب شرایین گفته می شود.همین طور وجود چربی و کلسترول بیش از حد در خون باعث انسداد رگ می شود و اگر مقدار قند خون بالا باشد چربی ها با احتمال بیشتری رگ ها را مسدود می کنند به همین دلیل افراد دیابتی باید بیشتر مراقب چربی غذایشان باشند.

وقتی انسداد در رگ ایجاد می شود خونی که به سمت قلب ، حمله قلبی رخ می دهد.زمانی که جریان خون کافی به مغز نرسد میتواند باعث سکته مغزی شود و انسداد در عروق پا می تواند باعث درد ساق پا و لنگ شدن پا شود .

پیشگیری از دیابت در خصوص ابتلا به بیماری قلبی عروقی عبارتست از :

 • ترک سیگار
 • کاهش سطح کلسترول خون
 • کاهش فشار خون
 • کاهش قند خون
 • ورزش
  بیماری دیابت

  بیماری دیابت

دیابت موجب بیماری کلیوی

کلیه ها نقش مهمی در بدن دارند ، باعث دفع مواد زائد و مایعات اضافی از بدن می شود بیماری دیابت به سه طریق می تواند باعث آسیب کلیه شود که عبارتست از :

 • عروق کلیه در اثر قند بالا خون آسیب می بینند و تنگ می شوند در این زمان کلیه قادر به دفع کامل مواد زائد از بدن نخواهد بود و برخی از این مواد در خون می مانند و برخی مواد مغذی و پروتئین ها نظیر آلبومین که باید در خون بمانند از طریق ادرار دفع می شوند.
 • دیابت همین طور می تواند باعث آسیب اعصاب بدن شود ، اعصاب پیام ها را بین مغز و سایر قسمت های بدن مانند مثانه جا به جا می کند .اعصاب پیام پر بودن مثانه را به مغز منتقل می کند اما اگر اعصاب مثانه آسیب ببینند شما قادر به احساس پر بودن مثانه نخواهید بود .فشار ناشی از پری مثانه می تواند باعث آسیب کلیه شود .
 • اگر ادرار برای مدت طولانی در مثانه بماند ممکن است فرد دچار عفونت ادراری شود زمانی که قند خون بالاست باکتری ها به سرعت در ادرار رشد می کنند .اکثر عفونت ها مثانه را درگیر می کند اما گاهی اوقات به کلیه نیز می رسد .

علائم بیماری کلیوی معمولا بعد از آسیب زیاد کلیه بروز می کنند آسیب شدید کلیه معمولاً در دیابت نوع ۱ شایع تر از دیابت نوع ۲ است جهت پیشگیری از آسیب کلیوی دو اقدام زیر را باید انجام دهید .

 • مهم ترین عامل کنترل قند خون و نگهداشتن آن نزدیک مقدار طبیعی است .
 • عامل بعد کنترل فشار خون است .

بیماری چشمی

افراد دیابت نوع یک یا دو  در معرض خطر بیماری های چشمی مختلفی هستند .بیماری های چشمی ناشی از آسیب رگ های خونی کوچک شبکیه چشم است (شبکیه ناحیه ای در پشت چشم که تصاویر را ثبت می کند و آن ها را به مغز می فرستد ).افراد دیابتیک همچنین در معرض خطر آب مروارید یا کدر شدن عدسی چشم و آب سیاه یا افزایش فشار در چشم که باعث آسیب به عصب بینایی می شود هستند .

بیماری دیابت

بیماری دیابت

برای محافظت از بینایی ، باید قند خون و فشار خون را کنترل کرد و در همان ابتدا چکاب چشم صورت گیرد و وضعیت اولیه آن مشخص باشد، برای تشخیص هر تغییری که ممکن است بعداً رخ دهد ، بعد از آن غربالگری مرتب کمک می کند مشکلات چشمی را در مراحل اولیه شناسایی و درمان کرد.

مشکلات پا

مشکلات ایجاد شده برای پا یکی از ترسناک ترین عوارض دیابت است .قطع عضو یا زخم پا یکی از علل اصلی مرگ و ناتوانی افراد دیابتی است.قطع عضو یا زخم پا یکی از علل اصلی مرگ و ناتوانی افراد دیابتی است .خطر ابتلا یک فرد دیابتی به زخم پا ، در طول زندگی حدود ۲۵ درصد می باشد.

مشکلات پا می تواند به دلیل آسیب اعصاب و رگ های خون باشد .اگر اعصاب آسیب دیده باشند ممکن است فرد متوجه زخم های ایجاد شده روی پا خود نشود.و اگر رگ ها آسیب دیده باشند زخم های پا به سرعت خوب نمی شوند و حتی یک زخم کوچک می تواند جدی باشد .تشخیص زودهنگام و مدیریت عوامل خطر می تواند از پیامدها بد جلوگیری کند یا آنها را به تاخیر اندازد .کنترل قندخون ، فشار خون ، چربی خون ، ترک سیگار و مراقبت و بررسی روزانه پا در پیشگیری و کنترل مشکلات زخم پا دیابتی  موثر است.

مشکلات زناشویی

حدود ۷۵ درصد مردان دیابتی اختلال نعوظ دارند ، حدود ۲۵ درصد کل جمعیت عمومی ، آسیب اعصاب و رگ خونی می تواند مشکلات جنسی را برای هر دو جنس ، مرد و زن ایجاد کند در مردان ممکن است ایجاد و حفظ نعوظ ( سفت شدن و بزرگ شدن آلت تناسلی ) به خوبی صورت نگیرد و زنان ممکن است خشکی واژن را تجربه کنند وکمتر قادر به داشتن ارگاسم باشند .از بیان این مشکلات با پزشک نباید خجالت زده بود برخی از مشکلات جنسی قابل درمان هستند .

مقاله های مرتبط سایت انجمن دیابت عبارتست از :

درمان دیابت

ورزش و دیابت

تغذیه در بیماری دیابت

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۲

انسولین

داروهای دیابت

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

با تشکر انجمن دیابت شرق تهران

پاسخ

چهار + 6 =