بهترین درمان دیابت

بهترین درمان دیابت

بهترین درمان دیابت بستگی به نوع دیابت دارد و اینکه شما دیابت نوع ۱ دارید یا دیابت نوع ۲ .سپس پزشک با توجه به نوع دیابت شما با استفاده از راهکارهای متفاوت اقدام به درمان می کند که  در این مقاله به صورت مختصر توضیح خواهیم داد .

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

زمانی که فرد دیابت دارد ، بدن هنوز غذا را به گلوکز(قند) تبدیل می کند اما در دریافت قند از خون و ورود آن به سلول جهت استفاده انرژی مشکل دارد.دلیل این مشکل بسته به نوع دیابت است .پانکراس ممکن است تعداد کمی انسولین تولید کند یا اصلا تولید نکند ، یا سلول های بدن به انسولین پاسخ ندهد یا ممکن است  ترکیبی از این مشکلات باشد ، به هر حال نتیجه مشابه است .

 • سلول های بدن گرسنه هستند و نیاز به انرژی دارند در حالی که خون حاوی مقدار زیادی گلوکز است در نتیجه فرد احساس خستگی و گرسنگی و دیگر علائم دارد.
 • گلوکز خون بسیار بالا است ، مقدار گلوکز های استفاده نشده درخون افزایش می یابد ، با گذشت زمان ، سطوح بالا قند خون می تواند اعصاب و رگ های خون را آسیب بزند و باعث عوارض زیادی شود .

انواع دیابت

برای بهترین درمان دیابت باید بدانیم که ما دو نوع دیابت نوع اول و دیابت نوع دوم داریم .دیابت بارداری و پره دیابت نیز دو نوع دیگر هستند که همانند دو نوع اصلی سطح گلوکز خون را تحت تاثیر قرار می دهند.

بهترین درمان دیابت

بهترین درمان دیابت

بهترین درمان دیابت نوع ۱

اگر شما دیابت نوع اول دارید پانکراس شما انسولین تولید نمی کند .دیابت نوع ۱ زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن به پانکراس حمله کند .اگر سلول های پانکراس که انسولین تولید می کنند تخریب شوند بدن دیگر قادر به ساخت انسولین نیست.علت این روند خود ایمنی تخریبی چیست ؟ گرچه دانشمندان هنوز دلایل را بررسی می کنند به نظر می رسد که هر دو عامل ژنتیک ومحیط دخیل هستند .دیابت نوع ۱ معمولاً ناگهانی ظاهر می شود و سریع پیشرفت می کند و در افراد با وزن نرمال نیز ممکن است دیده شود و می تواند دلیل کاهش وزن سریع قبل از تشخیص و درمان باشد .

فرد مبتلا به دیابت نوع ۱ باید هر روز از انسولین استفاده کند ، اغلب چندین بار درروز ، اکثر بیماران انسولین را با تزریق دریافت می کنند ، تعداد کمی از مبتلایان پمپ کوچکی به همراه دارند که به طور متناوب انسولین را به بدنشان تحویل می دهد.افراد دیابت نوع ۱ جهت کمک به تنظیم سطح گلوکز خون اغلب نیاز به دنبال کردن یک برنامه غذایی و ورزش منظم نیز دارند.

 LADA ( دیابت خود ایمنی پنهان در بزرگسالان )

این نوع دیابت در بزرگسالان اتفاق می افتد گرچه افراد LADA ممکن است به درمان با داروهای خوراکی دیابت در زمان حال پاسخ دهند ، ولی اغلب این افراد نیاز به درمان با انسولین در ماههای بعد دارند .بدلیل سن آنها در زمان تشخیص بیماری ، این افراد اغلب اشتباهاً فکر می کنند مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند ، یک تست خونی برای چک کردن آنتی بادی های خود ایمن می تواند تشخیص LADA را تایید یا رد کند.

بهترین درمان دیابت

بهترین درمان دیابت

بهترین درمان دیابت نوع ۲

اکثر افراد دیابتیک مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند اگر شما مبتلا به دیابت نوع ۲ هستید ممکن است یکی یا هر دو مشکلات زیر را داشته باشید .

 • سلول های بدن به طور صحیح از انسولین استفاده نمی کنند که به آن مقاوت به انسولین گفته می شود .
 • پانکراس انسولین کافی تولید نمی کند که به آن کمبود انسولین گفته می شود.

معمولاً در تشخیص اولیه دیابت نوع ۲ ، مشکل مقاومت به انسولین دیده می شود اما اگر بیماری پیشرفت کند پانکراس ممکن است انسولین کمتری تولید کند. برخلاف دیابت نوع ۱ ، نوع ۲ معمولاً به تدریج شروع می شود و پیش می رود.

علت دیابت نوع ۲ چیست و چه افرادی به آن مبتلا می شود ؟هیچکس علت اینکه چرا دیابت نوع ۲ دربرخی از افراد بروز می کند را نمی داند اما چندین عامل که احتمال ایجاد دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد مشخص شده است که عبارتند از :

 • افرادی که اضافه وزن دارند
 • سن ۴۵ یا بالاتر دارند
 • تحرک ناکافی
 • والدین یا خواهر و برادر مبتلا به دیابت
 • سطوح گلسترول غیر طبیعی
 • سابقه دیابت بارداری
 • فشار خون بالا

برای بهترین درمان دیابت نوع ۲ بهتر است دیابت نوع ۲ با ترکیبی از رژیم غذایی، ورزش و داروهای خوراکی درمان شود .در برخی موارد ممکن است تزریق انسولین برای کمک به کنترل سطح گلوکز خون به برنامه درمانی اضافه شود .

مقاله های مرتبط سایت انجمن دیابت عبارتست از :

درمان دیابت

ورزش و دیابت

تغذیه در بیماری دیابت

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۲

انسولین

داروهای دیابت

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

با تشکر انجمن دیابت شرق تهران

پاسخ

10 + 5 =