برنامه روزانه دیابتی ها

برنامه روزانه دیابتی ها

یکی از کمک کننده ترین راهکارها برای کنترل میزان قند خون پایبند بودن به یک برنامه است .پایبند بودن به یک برنامه ی مداوم غذایی ورزش و دارویی به شما کمک می کند الگوی بالا و پایین رفتن قند خون خود را بشناسید و برای کنترل بهتر قند خون خود برنامه ریزی کنید.

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

اگر به دیابت نوع ۲ مبتلا هستید و راه های اصلی کنترل قند خونتان پرهیز غذایی و ورزش است پیروی از یک برنامه و جدول سفت و سخت ممکن است خیلی لازم نباشد .یا اگر از پمپ انسولین استفاده می کنید یا طرح تزریقات متعدد روزانه دارید و روزی سه یا چند تزریق انجام می دهید ممکن است برنامه هایتان انعظاف پذیرتر باشد.

برنامه روزانه دیابتی ها

برنامه روزانه دیابتی ها

برای تهیه جدول و برنامه ی عملی به نکات زیر توجه کنید.

 • برنامه کاری روزانه خود را بنویسید با کمک پزشک معالج خود تغییر عادت هایی را که برای کنترل بهتر قند خون شما موثرترند مشخص کنید.مثلاً اگر متوجه شدید روزهایی که شنا می کنید ، کوه نوردی می کنید ، پیاده روی می کنید ، یا مثلاً تنیس بازی می کنید قند خونتان بهتر کنترل می شود می توانید در آن روزها دارو را کم کنید یا کمی بیشتر غذا بخورید .
 • یک زمان ورزش روزانه ، مثلاً صبح ، عصر یا غروب برای خود معین کنید بعضی افراد پس از ورزش صبحگاهی که صبح زود انجام می شود احساس انرژی و نشاط بیشتری می کنند بعلاوه قند خون با ورزش صبحگاهی راحت تر پایین می افتد .اگر به دیابت نوع یک مبتلا هستید ممکن است لازم باشد پس از صبحانه ورزش کنید تا قند خونتان بیش از حد پایین نیفتد .
  برنامه روزانه دیابتی ها

  برنامه روزانه دیابتی ها

 • اگر فکر می کنید برنامه و جدولی که از آن پیروی می کنید پس از یک هفته یا چند روز تغییر خواهد کرد و مطمئن نیستید بتوانید پایبند برنامه کنترل دیابت باشید با پزشک معالج خود مشورت کنید .
 • سعی کنید ساعت به ساعت پایبند برنامه ی خاص خود باشید .
 • بکوشید هر روز حتی ، روزهای تعطیل سر یک ساعت معین از خواب برخیزید .اگر در طول هفته سر ساعت ۶٫۵ از خواب بر می خیزید و تعطیل آخر هفته ۱۰٫۵ بیدار می شوید ممکن است روزهایی که دیر از خواب بلند می شوید میزان قند خونتان دچار افت و خیز شود .همچنین دیر تر صبحانه می خورید و فاصله ی زمانی بین صبحانه و نهار و شامتان هم کوتاهتر می شود .کنترل دیابت به تعادل و توازن نیاز دارد .وقتی نظم زمان غذا و مقدار غذا و ساعت ورزش و استراحت و غیره به هم بریزد میزان قند خون از کنترل خارج می شود و آنگاه باید برنامه ی دیگری ریخت .این با شماست که برنامه های خود را با زندگی خود تطبیق دهید.اگر دیر برخواستن از خواب باعث شود هنگام نهار خوردن قند خون شما بالا رود ، می توانید صبحانه نخورید یا کمتر بخورید ، نهار را دیرتر بخورید ، صبح انسولین بیشتری تزریق کنید ، یا ورزش صبحگاهی داشته باشید یا ترکیبی از این رویکردها را به کار برید.زمان های اوج استفاده از دارو کمی غذا بخورید مواظب باشید هنگامی که دارو در بدنتان در سطح اوج است داروی دوم را به خود تزریق نکنید.
 • اگر قصد دارید ، مثلاً به علت مسافرت برنامه جدول منظم خود را تغییر دهید بهتر است تغییر برنامه به تدریج انجام شود و میزان قند خون خود را نیز مرتب اندازه بگیرید تا به جدول یا برنامه ی جدید برسید .باز هم الگوی افت و خیز قند خون خود را در عرض سه یا چهار روز دنبال کنید اگر الگو سیر صعودی داشت ممکن است نیاز به تنظیم مجدد رژیم غذایی ، دارو ، ورزش یا جدول برنامه ی روزانه و تطبیق آن با وضع فعلی داشته باشید.
 • سعی کنید مقدار غذا و نوع غذای خود را ثابت نگهدارید .
 • یک الگوی روزانه و مرتب برای تزریقات انسولین داشته باشید ، مثلاً همه تزریقات را روی شکم انجام دهید یا تزریقات صبح دربازو ، تزریقات عصر در پاها انجام دهید در این صورت احتمال جذب متفاوت انسولین کمتر از موقعی می شود که در جاهای متفاوت بدن تزریق می کنید.

مقاله های مرتبط سایت انجمن دیابت عبارتست از :

درمان دیابت

ورزش و دیابت

تغذیه در بیماری دیابت

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۲

انسولین

داروهای دیابت

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

با تشکر انجمن دیابت شرق تهران

پاسخ

1 + هفت =