انواع دیابت

انواع دیابت

دیابت یک بیماری افزایش قند خون است که طی آن بدن نمی تواند به درستی از مواد غذایی برای تبدیل شدن به انرژی استفاده کند. لوازالمعده یا پانکراس غده است که در کنار معده قرار دارد و با ترشح هورمون انسولین کمک می کند تا سلول های بدن از جمله ماهیچه ها، چربی، سلول های کبدی و گلوکز موجود در غذا را دریافت کنند. زمانی که فردی به دیابت مبتلا باشد بدن یا انسولین کافی ندارد یا نمی تواند از انسولین به درستی استفاده کند. این مساله باعث می شود قند خون بالا برود. دیابت انواع مختلفی دارد که در ادامه با آنها آشنا می شویم:

انجمن ها باید باشد تا به بیماران دیابتی خدمات داده شود مانند پیشگیری بیماری ، درمان دیابت ، شناخت بیماری و … در واقع انجمن باید کنار دولت باشد تا بتواند به بیماران دیابتی کمک شود .

انواع دیابت کدام است؟

به طور کلی سه نوع اصلی دیابت وجود دارد :

دیابت نوع اول

دیابت نوع اول نوع ژنتیکی بیماری دیابت است. این نوع دیابت اغلب در سنین جوانی و نوجوانی اتفاق می افتد و ممکن است در سنین بالاتر نیز تداوم پیدا کند. در این نوع یا بدن انسولین نمی سازد یا فاقد انسولین کافی است.

دیابت نوع دوم

دیابت نوع دوم پایه ژنتیکی کمتری دارد و اکثرا در افراد بالای  دیده می شود که به آن دیابت بزرگسالان گفته می شود. این دیابت معمولا افراد بالای ۳۰ سال، میانسال و افرادی که اضافه وزن دارند یا کم تحرک و بی تحرک هستند را مبتلا می کند اما می تواند در کوکان هم مشاهده شود. دیابت نوع ۲ در اثر یک سری عوامل مستعد کننده شامل افزایش مصرف مواد چربی و قندی شیوع پیدا می کند این نوع دیابت از دیابت نوع اول رایج تر می باشد و معمولا بدن به خوبی به انسولین پاسخ نمی دهد در نتیجه بدن برای فرآیند انتقال گلوکز به سلول ها به انسولین بیشتری نیاز پیدا می کند. البته لوزوالمعده برای جبران این فرآیند انسولین بیشتری می سازد و با گذشت زمان به سختی می تواند انسولین ترشح کند.

دیابت حاملگی

این دیابت همانطور که از نام آن پیداست، هنگام حاملگی رخ می دهد. خانم هایی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند احتمال بیشتری دارد که به دیابت بارداری دچار شوند. متاسفانه نوزادانی که از مادران مبتلا به دیابت بارداری متولد می شوند احتمال بیشتری دارد در آینده دچار چاقی یا دیابت نوع دوم شوند.

عوارض بیماری دیابت

قند ماده ای لازم و حیاتی برای بدن می باشد و افراد بدون وجود این ماده قادر به ادامه حیات نمی باشند اما اگر میزان این قندخون افزایش پیدا کند مانند یک سم در بدن به گردش در می آید و به قسمت های مختلف بدن آسیب می رساند. به طور کلی دیابت بیماری است که اگر به آن بی توجهی شود با گذشت زمان می تواند به عوارض و مشکلات جدی تری مانند مشکلات قلبی، کلیوی، بینایی وغیره تبدیل شود.

انواع دیابت

انواع دیابت

علائم دیابت

  •  احساس خستگی مداوم
  • پرخوری و پرنوشی
  • تاری دید و تاخیر در بهبود زخم

از جمله علائم مهم این بیماری می باشد.

پیشگیری از دیابت

افرادی که به دیابت مبتلا هستند بهتر است که این بیماری را جدی بگیرند و به خاطر داشته باشند علاوه بر توجه و توصیه های پزشک و درمان های دارویی، با ورزش و حفظ رژیم غذایی مناسب می توانند دیابت را تحت کنترل خود در بیاورند.

پاسخ

6 + 15 =